Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Odsprzęganie zasilania
SQ4AVS Offline
Rafał
*****

Liczba postów: 1,381
Dołączył: 29-01-2010
Post: #1
Odsprzęganie zasilania
Jak należy odsprzęgać zasilanie układów radiowych. Odsprzęganie zasilania powinno zapewnić niską impedancję źródła zasilania w szerokim zakresie częstotliwości pracy. Ja bardzo często stosuję kombinację elementów 100n, 1n, 100p plus co pewien czas elektrolit. Na początku rysunek z załącznika. Pogorszenie wskutek rezonansów w niewielkim zakresie ale zysk w pozostałym. Do takich samych wniosków prowadzi analiza mikrofalowych układów scalonych i ich kart katalogowych, jeśli miałoby się coś posypać z powodu rezonansów to najpierw w zakresie mikrofalowym choćby z powodu większego wzmocnienia na niższych częstotliwościach. Mogę również jutro wrzucić fotki rozwiązań profesjonalnych gdzie ewidentnie widać łączenie wielu kondensatorów równolegle w odsprzęganiu zasilania.


Załączone pliki Miniatury
İmage
20-12-2023 22:29
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9BSL Offline
Sławek
*****

Liczba postów: 779
Dołączył: 20-10-2015
Post: #2
RE: Odsprzęganie zasilania
Rafał polecam KSIM od Kemeta, tam można sobie powstawiać różne kondensatory SMD i pooglądać ten efekt o którym wspomniałeś, bardzo ciekawe rzeczy się dzieją przy łączeniu równoległym - nie zawsze dobre.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na wpływ wartości napięcia zasilania na rzeczywistą pojemność kondensatorów SMD z zakresu uF - można się nieźle zdziwić.

73 Sławek
04-01-2024 23:25
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości