Koleżankom i Kolegom Radioamatorom, Krótkofalowcom,
Konstruktorom i Waszym Rodzinom – w tych trudnych czasach –
Zdrowych, Spokojnych i Pogodnych Świąt Bożego Narodzenia oraz
Szczęśliwego Nowego Roku

Życzy Zespół Home Made


Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Piloty CW do PP9
SP3SUZ Offline
Zaawansowany użytkownik
****

Liczba postów: 419
Dołączył: 30-09-2013
Post: #11
RE: Piloty CW do PP9 robimy filtr!
No więc tak... Od jednego Kolegi zdobyłem 100 kwarców na 9 MHz z których mozna śmiało zbudować filtr na CW odpowiadający pilotom od PP9A3 i będący smiało odpowiednikiem do pracy w parze z tym ostatnim. Ponieważ rozebranie działającego filtra PP9A3 to według mnie i nie tylko mnie profanacja postanowiłem wykorzystać ośmiokwarcowy Mc'COY produkcji OMIG jednak od radiotelefonu ZEW. Te filtry miały nie tylko identyczną obudowę ale wewnątrz identyczna konstrukcję czyli cewki sprzęgające pojemności oraz płytke montarzową identyczna jak PP9 A3 tylko że różniły się częstotliwoością kwarców , szerokością pasma i dodatkowymi kondensatorami. Natomiast konstrukcja jest identyczna jak ten PP9 nawet schemat jest taki sam. Pozostaje fachowo rozebrać tenże PP10,7 na drobne. Ja to robie tak: biorę filtr , małe szczypce i podgrzewam nad małym palnikem kuchenki aż cyna puści. robimy to równolegle wzdłuż boków i kedy pokrywa zaczyna się poruszać pukamy lekko szczypcami o kuchenkę i wtedy ona opada na blat. Teraz odkładamy filter do wystygniecia. Następnie przy pomocy zuritowskiej "setki" odlutowujemy doprowadzenia do przelotek pamiętając aby odlutować od przelotki zarówno trymerek jak i drut. Następnie podgrzewając tą samą lutownicą wyciągamy "ramkę " z kwarcami z podstawki posiłkując się śrubokrętem, jednak tak aby blachy nie pokrzywić za bardzo ( będzie potrzebna!). Następnie stawiamy filtr blachą do góry i za pomocą odsysacza i lutownicy odlutowujemy kwarce które oprawki maja przylutowane do tejże blachy. Kiedy usuniemy cynę i wyprostujemy wszystkie paski mozemu ostroznie zdjąc blaszke z kwarców.

Pozostaje teraz odrysować schemat ( oryginalny) w celu poznania konstrukcji filtra. Po odrysowaniu schematu uzyskujemy jasność jakie kwarce oraz gdzie mamy wstawić. według moich założeń cztery jednakowe (wręcz identyczne!) musimy dobrać tak aby były idealnie równe częstotliwośći pilota od USB. TU uzyskamy dolne zbocze ale ma być jak najbardziej proste w celu uzyskania filtra górnowstegowego z tym że nie będzie to filter USB ale węższy czyli o szerokośći maksymalnie 1 kHz. Ale to później. Teraz przyjżyjmy się etapom otwierania filtra i schematowi.
A tak wygląda w środku..
Taki mini album poglądowy...
Teraz zabieram się za przegląd kwarców. Myśle że przy Nano VNA uzyskanie szerokośći 500 Hz CW nie powinno być zbyt trudne.


Załączone pliki Miniatury
İmage İmage İmage İmage
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 23-06-2021 19:17 przez SP3SUZ.)
23-06-2021 19:17
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości