Witam!
Wojtku, czy możesz pokazać swoje pomiary trapów, choćby sposobem podanym przez Zbyszka?
Czy masz w ogóle na wykresie jakiś rezonans (dołek na wykresie SWR)?
W tym pomiarze nie będzie istotne wskazanie wartości SWR bo trudno tą metodą (pętla pomiarowa wokół trapu) o pomiar oddający SWR równoległego obwodu rezonansowego, ale dobrze wykonane trapy będą mieć rezonans na 7.05MHz.
I nawet lepiej jest sprawdzać wartość rezonansu przy mniejszym sprzężeniu (mniejszy dołek na wykresie SWR przy oddalonej pętli) bo pomiar wtedy jest dokładniejszy. Im większe sprzężenie z miernikiem tym większy jego wpływ na wynik pomiaru (inna częstotliwość rezonansu).
Dodatkowo, pamiętaj aby trapy leżały na obojętnym magnetycznie i elektrycznie materiale . A więc metalowa płyta na biurku, bliskość (< 10-20cm) innych, dużych elementów z metalu na pewno zdeformują wynik.
W sprawie impedancji kabla muszę skorygować swoją poprzednią radę. Sprawa nie jest tak prosta jak pomiar SWR kabla obciążonego opornikiem 50 omów. Jedna z metod
opisana jest tu i generalnie polega na pomiarze czasu odbicia sygnałów w otwartym lub zwartym kablu.
Innym sposobem jest
pomiar wymiarów kabla przy znanj przenikalności dielektrycznej izolacji (lub prędkości fali w dielektryku) ale proponuję podejście praktyczne. Dobierz odcinek kabla jaki Cie interesuje i załącz na końcu obciążenie 50 omów a następnie zmierz jaki masz SWR na interesujących Cię częstotliwościach. Dostaniesz informacje czego spodziewać się po antenie zasilanej takim kablem przy założeniu, że antena ma 50 omów na mierzonych częstotliwościach. Na SWR układu kabel-obciążenie (antena) będzie mieć wpływ częstotliwość pracy, stosunek długości kabla do długości fali, parametry anteny, oraz parametry samego kabla - w tym jego impedancja. Ale nawet kabel 75 omów, o długościach znacznie mniejszych niż długość fali na jakiej będzie stosowany nie wykaże istotnej różnicy obciążony za pomocą 50 omów w stosunku do kabla 50 omowego a więc polecam jeszcze raz praktyczny pomiar SWR.
L.J.