Sobotni wieczór poświeciłem na sprawdzenie co będzie się działo kiedy sygnał z odczepu cewki VFO po przez kondensator podam dalej (mieszacz dwudiodowy, transformator) Postanowiłem też sprawdzić kwestię zasilania.
1. Rozbudowa układu (schemat w załączniku)
Sygnał z odczepu poprzez kondensator 47nF podałem na mieszacz dwudiodowy (We. VFO) zbudowany z wykorzystaniem diod germanowych. Oscyloskop podłączyłem od strony transformatora (We) tak chyba trochę na pałę bo bez kondensatora separującego. Transformator działa jak widać na zdjęciu. Taki był cel by to sprawdzić. Przy okazji pierwszy raz nawijałem takie cudo na pierwszym lepszym rdzeniu (prawdopodobnie z dławika, oznaczenie FS-1302) i do tego trzema przewodami na raz. Docelowo od strony wejściowej transformatora będzie wzmacniacz w.cz.
2. Zasilanie
Zasilanie z pierwszego lepszego dostępnego zasilacza pod ręką (chyba z routera) napięciem 9V. Na zdjęciach doprowadzone w miejscu kondensatora elektrolitycznego zaraz przy kondensatorze zmiennym (czarne przewody). Jak widać sygnał przy szczytach wygląda jak wygląda. Dlatego podłączyłem zasilanie z baterii 9V. Separator "umarł" z powodu zaniżonego napięcia, ale sygnał z VFO doprowadzony do oscyloskopu zmienił wygląd.
Stabilizator VFO jest zbudowany bardzo prostą metodą rezystor + dioda Zenera. Stabilizator scalony spełniłby swoją rolę znacznie lepiej z drugiej strony mam ogromną ochotę utrzymać tranzystorowy charakter. Pytanie czy stabilizator zbudowany z tranzystora i diody Zenera do zasilania tylko VFO będzie wystarczający? Zasilanie całości budowanego układu chcę zrobić klasycznie - transformator, prostownik itd. tylko nurtuje mnie to czy budowa stabilizatora napięcia z elementów dyskretnych będzie miała sens, czy iść tą drogą.
Troszkę pająk (żywy) zrobił się z mojego układu, ale to forma "aby tylko sprawdzić". Przy okazji wykruszyłem rdzeń z cewki. Usunąłem kondensator 68pF przy cewce, trochę bawiłem się i sprawdzałem efekty działań. Zakres zmienianych częstotliwości uzyskałem mniej więcej od 10MHz do 15MHz. W zasadzie cel mam prawie uzyskany, generator oscyluje, separator działa, ale muszę rozwiązać kwestię zasilania i obniżyć częstotliwość generatora do zakresu 1750kHz - 1900kHz.
Nie ukrywam, że liczę na podpowiedzi, sugestie