(27-05-2017 10:33)SP3OSJ napisał(a): Mam wrażenie że ostatni temat jest przez niektóre osoby niezrozumiały, nie chodzi o wiarygodne wyskalowanie s-metra w tym radiu (są konstrukcje w których skaluje się to w menu), a o to, by przeliczał i uwzględniał to co jest załączane w danym momencie przy antenie. Bo jak wiarygodnie podać raport jeżeli przy załączonym przedwzmacniaczu +10dB odbieramy stację z siłą na S-7? Nikt przecież nie powie: odbieram kolegę na es siedem plus 10decybeli proszę sobie to przeliczyć.
Tak przy okazji konstrukcji tego TRX-a, czy Waszym zdaniem tylko jedno pokrętło to dobry pomysł? Jestem ciekawy czy "operatorsko" sprawdza się to i czy jest wygodne?
Raport podaję bez włączonego ATT i wzmacniacza dodatkowego.Można to wyłączyć na chwilę,nie ma problemu.Taki sposób to moje przyzwyczjenie od lat.Mam też wrażenie,że radia fabryczne miały tak od zawsze.Włączenie ATT zmniejszało wskazania S-metra.Dopiero konstrukcje przywołane przez Kolegów podobno zmieniają to.
Nie widziałem,nie używałem więc nie oceniam.Czy to dobrze,czy źle każdy sam wybierze.
Mnie podoba się stary sposób,gdy po włączeniu ATT sygnał na S-metrze spada a po włączeniu AMP rośnie.
Przypuszczam,że radia nie mierzą sygnału odbieranego bezpośrednio na wejściu anteny.Zgoda,że sygnał na tym wejściu jest stały(pomijając qsb czy cuś innego)ale już za załączonym tłumikiem napięcie wcz maleje.Maleje za ATT a nie na gnieżdzie antenowym dla jasności.Tak przynajmniej myślę.
S-metr mierzy chyba napięcie z układu arw a nie napięcie bezpośrednio na wejściu odbiornika.Przyajmniej tak wynika ze schematów różnych konstrukcji.Załączając ATT czy AMP powodujemy zmiany napięcia wcz docierającego do mieszacza i elektroniki arw więc przysłowiowa wskazówka S-metra powinna chyba zmienić swoje położenie w tym przypadku.Jakoś dziwnie to widzę jakby stała w tej samej pozycji po włączeniu tłumienia 20dB.To akurat w Husarku DSP działa tak jak lubię.W Husarku jest jeszcze AMP2,który działa nie przed mieszaczem a za ale jego załączenia na S-metr wpływają chyba w podobny sposób.
Teraz można zadać pytanie czy S-metr przelicza czy nie?To zależy jak na to spojrzeć.Mamy 50uV na wejściu,ATT wyłączone i S-metr pokazuje S9.Załączamy ATT,za tłumikiem zmniejszył się poziom wcz docierający do elektroniki i arw powoduje,że S-metr spada.Czy układ przeliczył czy nie przeliczył pozostawiam już Kolegom pod ocenę.
Co do komfortowej pracy to mogę o tym pisać szczerze,gdyż po pierwsze nie siedzę u nikogo w kieszeni czy też nie stoi nikt z lufą karabinu przy mej głowie.
Testuję urządzenie,które sam skleiłem(choć jeszcze nie do końca)jako amator radia w/g podanych schemtów Autora na #9 i wskazówek Kolegów na forum.
Opisuję moje wrażenia montażowe,uruchomieniowe,odsłuchowe.Dotyczą mojego egzemplarza Husarka DSP na płytkach z aukcji ale bez napisów SP5CGI-SP5BMP.
Moje płytki mają napisy DW-ELEKTRONICS i jest to inna wersja płytek,są zmiany w ścieżkach.Czy ma to znaczenie,nie wiem.
To radio jest bardzo fajne.Jeszcze raz:
HUSAREK DSP TO BARDZO FAJNE RADIO-to dla tych Kolegów co zaraz inaczej zinterpretują to co napiszę dalej
Brakuje mi regulacji VOL potencjometrem.Dlaczego?Dlatego,że potencjometrem robi to się dużo wygodniej.Brakuje układu RIT jaki znam z fabrycznych konstrukcji.
Nie musi być na potencjometrze czy drugim enkoderze.Gałka wspólnego enkodera oraz dodatkowe okno RIT na wyświetlaczu byłoby ok.Taki RIT powinien po wyłączeniu pamiętać ustawioną odchyłkę od częstotliwości głównej aż do zmiany jej przez użytkownika.Dopiero wyłączenie radia robi reset.To,że powinien działać tylko przy odbiorze chyba nie muszę dodawać.
Układ RIT na osobnym ON/OFF przydaje się przy wywołaniach CQ oraz słuchaniu grupy stacji pracujących niby na tej samej częstotliwości.Niby,użyłem celowo aby słowo RIT miało właściwe w hierarchi operatorskiej znaczenie.