(12-02-2017 8:54)SP5BMP napisał(a): Rysiu.
Jeżeli podłączasz do zasilania płytkę filtrów bez podłączenia sterowania PCF8574 to zachowuje się prawidłowo. Na wszystkich wyjściach tego układu pojawi się logiczna 1.
Działa więc prawidłowo. Jesteś szczęściarzem. Vy73.
Witam!
Odpowiadam na post Janusza, ale dotyczy Wszystkich budujących Husarka.
Tak Janusz, masz rację, ale dotyczy to jedynie filtrów wersji 4-pasmowej, zbudowanej przez Ciebie. Dla wersji 10-pasm jest inaczej. Już wyjaśniam o co chodzi.
Dla Kol.SP3020L......ja ma płytkę nazwijmy to "fabryczną", nie prasowankę.
Moja metoda pracy to montaż i uruchamianie etapami. Dlatego NIE MAM wlutowanych PCF8574A, ani tez dekodera CD4028. Wmontowane mam jedynie wszystkie kondensatory filtrów i przekaźniki. Jeśli Ktoś wmontował wszystkie elementy to problem Nr.1 (może, ale nie musi) wystąpić przy uruchamianiu całości.
Natomiast problem Nr.2 obnaży się zdecydowanie, a radio nie będzie nic odbierało na pasmach 30-40m, 17-20m, 12-15m.
I tak jak napisałem w poście wcześniejszym, po załączeniu zasilania uruchomiły mi się wszystkie 21 (tak,tak) przekaźniki, a nie powinien załączyć się żaden z nich.
To problem Nr.1.......i jest to sprawa projektowania płytki BPF. Za długie są ścieżki doprowadzające sygnał z dekodera CD4028 do bramek tranzystora klucza BSS138, działają więc jak anteny zbierające śmieci z powietrza. Użyte FETy mają symbol produkcyjny 1-SSd.
Proszę zobaczyć projekt BPF wersji 4 pasma Janusza, tam BSS138 umieszczone są tuż przy wyjściach sygnału z dekodera i problemu NIE MA.
Po usunięciu wszystkich BSS138, byłem już ostrożniejszy i montowałem uruchamiając kolejne pasma pojedyńczo, używając już innych FETów, o symbolu produkcyjnym J-1u i z tym tranzystorem jedno pasmo pracuje już prawidłowo, ale drugie pasmo już nie, problem więc pozostał. Rozwiązaniem okazał się montaż dławila ferrytowego smd 0805 bezpośrednio przy bramce FETa.
Przy takim uruchamianiu układu "na piechotę" odkryłem Problem Nr2.....dlatego poprosiłem o pomiar napięć na złączach J4 i J5. Okazuje się, że na J4pin3, oraz J5pin1,2 NIE MOŻE występować napięcie 13,8V, bo nie załączy się LPF dla obsługi pasm podwójnych, 30-40m, 17-20m i 12-15m. Owszem, ono tam będzie, ale dopiero wtedy gdy podłączymy do tych złączek wtyki z LPF. Przypominam że uruchamiam BPF jako moduł pojedyńczo, na stole montażowym.
Rozwiązanie problemu jest bardzo proste........należy wszystkie diody BAT85 obrócić odwrotnie. Teraz BPF i LPF będą pracowały zgodnie z założeniami.
Jest jeszcze jedna niezgodność na schemacie, ale nie wpływa ona na działanie układu, odwrotnie zaznaczono przy magistrali sygnały sterujące z diod BAT85 dla pasm 15-12 i 40-30m.
I to tyle na temat BPF dla wersji 1o-cio pasmowej.
Uwaga montażowa.......użyty laminat dla wersji "fabrycznej" płytki ma bardzo cieniutką warstwę miedzi, i po zeskrobaniu farby i lutowaniu dławików FB łatwo odpalić go lutownicą od podłoża. Zalecam ostrożność przy tej czynności. Ja musiałem naprawiać odpaloną ścieżkę.
Rysio!