Ostatnie "poprawki" wniesione do Skype zmobilizowały mnie do poszukiwań nowego komunikatora. Wydaje, że znalazłem. Projekt
Tox spełnia większość funkcji znanych ze Skype w tym:
- rozmowa indywidualna i grupowa,
- czat indywidualny i grupowy,
- przesyłanie plików,
- przesyłanie zrzutu ekranu,
- połączenia video.
W odróżnieniu od poprzednika, jest całkowicie otwartym projektem, niezależnym od platformy i nie do podsłuchania. Model komunikacji zakłada tylko zestawienie połączenia za pomocą serwera (który każdy może postawić własny!) a dalsza wymiana odbywa się już bez jego udziału. Mało tego, zestawienie to odbywa się za pomocą niezależnych węzłów, które wiedzą o połączeniu tylko tyle, że przyszło od sąsiada i ma jest wysłać do kolejnego. Całość oczywiście jest "w locie" szyfrowana, więc nie da się na żadnym etapie przechwycić i rozkodować. Użytkownik posługuje się tylko 76 znakowym ID, który może w każdej chwili wymienić na inny. Nie ma potrzeby żadnej rejestracji, ujawniania czegokolwiek, chyba że chcesz. Do tego celu służy funkcjonalność "spisu użytkowników" na
tej stronie, która umożliwia odszukanie korespondenta po wybranym pseudonimie (który też można zmienić w dowolnym momencie). Całość nadal jest w stadium intensywnego rozwoju co może skutkować nieprzewidzianymi błędami w działaniu ale to drobna niedogodność w stosunku do zalet.
Dla zachęty przedstawiam krótki opis instalacji.
Pobieramy instalator z
tej strony. Po uruchomieniu program tworzy nowy profil i pyta nas o nazwę użytkownika i hasło. Nazwa będzie identyfikować nas na liście korespondentów więc można np. podać swój znak. Hasło potrzebne jest dla ochrony profilu i można je wyłączyć przy starcie programu ale będzie konieczne do przeniesienia profilu na inny komputer lub zmiany danych. Po utworzeniu profilu wyświetla się główne okno aplikacji. na ciemnym tle widzimy u góry okna naszą wybraną nazwę użytkownika. Obok "zapali się" zielone kółeczko co świadczy, że już jesteśmy dostępni w sieci Tox. Ale jak nas znajdą korespondenci? Musimy im podać nasz identyfikator ID. Klikamy na naszą nawę i otwiera się okno profilu.
Widzimy długi ciąg (76 znaków hex), który jest naszym ID. Możemy go skopiować (lub jego graficzną reprezentacje w postaci kodu QR) i przesłać korespondentowi. Po wpisaniu do listy (klawisz "+" w liście korespondentów na dole) będziemy mogli wybierać się po nazwie. I to w zasadzie wystarczy. Jeśli chcecie udostępnić swoją nazwę (która może być inna niż ta z profilu) publicznie wypełnij jeszcze jedno pole ( w ramce Rejestracja Toxme) "Nazwa użytkownika" i naciśnij przycisk "Zarejestruj". Koniecznie zanotuj hasło wygenerowane poniżej. To jedyna szansa na zmianę lub usunięcie profilu z serwera "toxme.io" w przyszłości! Na prawo od znaku "+" jest wielolistna koniczynka, która umożliwia nam dotarcie do panelu nastaw, gdzie m.in. możemy zmienić język aplikacji na polski.
Jeśli chcesz zainstalować Tox na wielu maszynach, musisz wyeksportować swój profil w karcie profilu do pliku ******.tox i zaimportować go w trakcie następnej instalacji.
Mam nadzieję, że ten wpis pomoże Wam w instalacji nowego komunikatora.