Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Szerokopasmowa (1.8-30MHz) antena z falą bieżącą uzyskane wyniki
SP5LKO Offline
Nowicjusz
*

Liczba postów: 10
Dołączył: 26-01-2015
Post: #1
Szerokopasmowa (1.8-30MHz) antena z falą bieżącą uzyskane wyniki
O kilku miesięcy używam anteny z falą bieżącą. Antena wzorowana jest na popularnym w wielu armiach rozwiązaniu anteny szerokopasmowej. Podobna w zasadzie działania do anten rombowych a dokładniej do półrombowych.
W wykonaniu z dłuższą częścią poziomą - kilka lambda - wspartą na jednym maszcie w połowie swojej długości jak odwrócone V, staje się półrombową anteną kierunkową.
Ja wykonałem swoją w wersji z dwoma punktami zawieszenia - na początku i końcu anteny. Wykonanie podobne do Beverage z tym, że zarówno unun jak i rezystory obciążające dostosowane mocowo do pracy z nadajnikiem.
W skrócie opis wykonania: antena zasilana kablem 50 omów za pośrednictwem ununa 9:1 umieszczonego przy ziemi - w miejscu zasilania unun uziemiony przez wbicie szpilki uziemiającej z ununa do góry pionowo linka miedziana o długości ok 7m, następnie pozioma część anteny z tej samej linku o długośći 22m i znowu pionowa część z linki o długości ok 7m dołączona do rezystora obciążającego o wartości ok 470 omów i mocy 100W, drugi koniec rezystora uziemiony szpilką uziemiającą.
Materiały - rdzeń ununa typu 4c65 (dostępny w TME) materiał jest europejskim odpowiednikiem amidonowskiego materiału 61. Nawinięcie 7 zwojów 3 przewodami jednocześnie. Rezystor obciążający wykonany z 10 szt połączonych równolegle rezystorów cementowych 4,7k o mocy 10W. Współczesne rezystory cementowe o wartości powyżej 1k nie są wykonywane jako drutowe tylko w technologii power film - na ceramicznym pręcie natrysk warstwy rezystywnej z kilku zwojowym nacięciem. Równoległe połączenie niweluje i tak małą indukcyjność umożliwiając zastosowanie na KF.
Uzyskane wyniki - możliwość prowadzenia łączności w całym zakresie fal krótkich bez przełączania i dostrajania - współczynnik fali stojącej w zupełności akceptowalny przez stopnie końcowe bez konieczności użycia skrzynki przy stosunkowo małej powierzchni wymaganej do zawieszenia anteny.
Anteny z falą bieżącą z natury rzeczy część dostarczonej energii wytracają w rezystorze obciążającym. Procent traconej energii zależny jest od długości anteny i tak w moim przypadku przy podanych wyżej wymiarach po zmierzeniu napięcia wcz. na rezystorze obciążającym i przeliczeniu uzyskałem nast. wyniki:
3,5 MHz 50 proc. straty na rezystorze
7 MHz 37 proc. strat
10 MHz 32 proc. strat
14 MHz 30 proc. strat
18 MHz 22 proc. strat
21 MHz 20 proc. strat
28 MHz 15 proc. strat
Charakterystyka promieniowania jest uzależniona od długości i sposobu zawieszenia może być NVIS, u mnie preferowany kierunek (w stronę rezystora) potwierdził się na wyższych pasmach.
Antena tego typu od pewnego czasu jest dość popularna pod nazwą HF20A i jest sprzedawana przez chińskiego krótkofalowca BG7PNV .
W załącznikach zamieszczam wykres pomierzonego u mnie SWR w funkcji częstotliwości i schemat wykonania zaczerpnięty z publikacji vk6ysf.


Załączone pliki Miniatury
İmage

.pdf  SWR.pdf (Rozmiar: 22.02 KB / Pobrań: 1844)
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 20-09-2015 19:01 przez SP5LKO.)
20-09-2015 16:32
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości