Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Lampowy transceiver QRP "Five By Twenty"
SQ6KPW Offline


Liczba postów: 5
Dołączył: 02-04-2014
Post: #1
Lampowy transceiver QRP "Five By Twenty"
Witam!
Czy Szanowni Koledzy mogą coś powiedzieć o tym TRX?
http://www.webalice.it/hotwater/RTX5x20.htm

Zastanawiam się nad wykonaniem czegoś takiego + ewentualne modyfikacje. Nie rozumiem tylko po co jest aż 12 kwarców do wyboru?
03-04-2014 14:46
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9MRN Offline
MAc
*****

Liczba postów: 817
Dołączył: 29-08-2009
Post: #2
RE: Lampowy transceiver QRP "Five By Twenty"
VXO - przełączane kwarce a każdy z nich można "kawałeczek" przestroić. Dużo łatwiej utrzymać stabilność VXO niż VFO - szczególnie w przypadku lamp.
03-04-2014 15:09
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ6KPW Offline


Liczba postów: 5
Dołączył: 02-04-2014
Post: #3
RE: Lampowy transceiver QRP "Five By Twenty"
Czyli VXO mogę zastąpić VFO? Jeśli będzie problem ze stabilnością to może być nawet tranzystorowe. W przyszłym tygodniu coś poeksperymentuję.
03-04-2014 19:29
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9MRN Offline
MAc
*****

Liczba postów: 817
Dołączył: 29-08-2009
Post: #4
RE: Lampowy transceiver QRP "Five By Twenty"
Możesz, ale bez sporego doświadczenia w lampach będzie płynąć.
03-04-2014 19:46
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ6KPW Offline


Liczba postów: 5
Dołączył: 02-04-2014
Post: #5
RE: Lampowy transceiver QRP "Five By Twenty"
Z lampami mam doświadczenie, gorzej z WCz, chociaż kilka układów złożyłem. Jak uzbieram wszystkie elementy i się uprę, to zrobię tą konstrukcję. Należę do klubu krótkofalarskiego SP6ZLD, a na zajęciach pomaga mi doświadczony krótkofalowiec, więc nie powinno być dużych problemów. Szukam innych lampowych konstrukcji qrp, ale nie mogę znaleźć nic ciekawego. CW się jeszcze uczę, więc odpada.
03-04-2014 22:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
HF8V Offline
Tomek(ex SP8WJT)

Liczba postów: 73
Dołączył: 27-01-2013
Post: #6
RE: Lampowy transceiver QRP "Five By Twenty"
Poszukaj na rosyjskich stronach, cqham.ru, qrz.ru, tam jest cały dział o lampach a w Polsce jest sporo lamp radzieckich które do nich pasują.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 04-04-2014 11:17 przez HF8V.)
04-04-2014 11:17
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9FKP Offline
Piotr
*****

Liczba postów: 1,248
Dołączył: 28-06-2009
Post: #7
RE: Lampowy transceiver QRP "Five By Twenty"
Gdybym miał wybierać, raczej wybrałbym układ z tego postu. Jakieś 30 lat temu był to dość popularny układ, jeśli dobrze pamiętam SP9GO też go powtórzył. Gdzieś w czeluściach Internetu jest szerszy opis ale nie udałomi się do niego dotrzeć.
Oczywiście, jak na dzisiejsze czasy wymaga poprawienia, szczególnie filtr kwarcowy i automatyka ale koncepcja jest prosta i nie ma szczególnie deficytowych komponentów. Za bazę może posłużyć jakieś lampowe radio z serwisu aukcyjnego.
05-04-2014 10:01
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9FKP Offline
Piotr
*****

Liczba postów: 1,248
Dołączył: 28-06-2009
Post: #8
RE: Lampowy transceiver QRP "Five By Twenty"
Ciekaw jestem czy są jakieś postępy w projekcie? Sądzę, że nie ma szczególnego powodu by sztywno trzymać się zasady, że całość projektu musi być oparta o lampy. Dla "lampowego" brzmienia wystarczy aby mieszacze i wzmacniacze były lampowe ale już niekoniecznie generatory czy układy manipulacji. Rozsądna hybryda pozwoli za zachowanie brzemienia bez uszczerbku dla idei.
26-06-2014 9:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości