Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Elektroniczne klucze CW w wykonaniu HM
QRP73 Offline
Marek
**

Liczba postów: 90
Dołączył: 19-06-2009
Post: #1
Elektroniczne klucze CW w wykonaniu HM
Mimo coraz mniejszego zainteresowania telegrafią, powszechnym wykorzystywaniu komputera do nadawania emisją CW oraz stosowaniu klucza na pokładzie prawie każdego radia, to nadal jest wielu Kolegów używa niezależnych kluczy elektronicznych. Rozglądam się za jakimś fajnym rozwiązaniem z myślą o małych urządzeniach QRP do pracy w terenie bez potrzeby zabierania komputera. Poproszę o opinie Kolegów z większym doświadczeniem, jest tego trochę w necie tylko co wybrać.
18-07-2009 9:33
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ9GEH Offline
Bogusław
*

Liczba postów: 25
Dołączył: 23-06-2009
Post: #2
RE: Elektroniczne klucze CW w wykonaniu HM
Witam jak w :projekcie Libra korzystam z klucza wykonanego przez SP3OTS

przede wszystkim jest malutki co do działanie nie powiem bo odbył tylko testy ale jak na razie nie mam sie do czego doczepić. Może jak bede miał chwile to nagram filmik.

a tu przymiarki do Libry

İmage

Koszmarny telegrafista i jeszcze gorszy elektronik. W dodatku wielki psuj Angel
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-07-2009 12:29 przez SQ9GEH.)
18-07-2009 12:25
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP2GOW Offline
Andrzej
**

Liczba postów: 52
Dołączył: 24-06-2009
Post: #3
RE: Elektroniczne klucze CW w wykonaniu HM
Na mojej stronie
http://sp2gow.googlepages.com/qrpsp2gow
umieściłem skan jednego z moich klucz telegraficznych. Nie doszukałem się narazie rysunku płytki drukowanej.

Warto nauczyć się nadawać na kluczu sztorcowym, na kluczu elektronicznym lewą i prawą ręką (lewą też, gdyż prawą można zapisywać ważne info nie zdejmują palców z dźwigni).
18-07-2009 12:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ9GEH Offline
Bogusław
*

Liczba postów: 25
Dołączył: 23-06-2009
Post: #4
RE: Elektroniczne klucze CW w wykonaniu HM
(18-07-2009 12:55)SP2GOW napisał(a):  Na mojej stronie
http://sp2gow.googlepages.com/qrpsp2gow
umieściłem skan jednego z moich klucz telegraficznych. Nie doszukałem się narazie rysunku płytki drukowanej.

Warto nauczyć się nadawać na kluczu sztorcowym, na kluczu elektronicznym lewą i prawą ręką (lewą też, gdyż prawą można zapisywać ważne info nie zdejmują palców z dźwigni).

racja jak byłem w wojsku to nadawałem na sztorcu lewą ręką. po kilku latach przerwy w pracy CW znów próbowałem ale jakoś zostało przy prawej. Ale nic straconego bo dopiero zaczynam zabawę z tą emisją wiec i będę miał powód do popracowania nad tym tematem.

wracając do tematu to płytka klucza wygląda tak wiec jak widać jest malutka. co w niektórych przypadkach jest ważne

a tu mały teścik

czyli podłączyłem klucz pod wejście dla klucza sztorcowego w moim stacjonarnym klucza elektronicznym. Jak słychać nadawanie idzie mi jeszcze koślawię Blush


Załączone pliki Miniatury
İmage

Koszmarny telegrafista i jeszcze gorszy elektronik. W dodatku wielki psuj Angel
18-07-2009 16:00
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
QRP73 Offline
Marek
**

Liczba postów: 90
Dołączył: 19-06-2009
Post: #5
RE: Elektroniczne klucze CW w wykonaniu HM
Dziękuję za kilka uwag z dziedziny sztuki posługiwania się kluczem sztorcowym. W czasach, kiedy mikroprocesory są po 1$ to raczej musi być konstrukcja bazująca na procesorze. Cenne byłyby praktyczne uwagi o konkretnych rozwiązaniach układowych, dlaczego warto je wykonać, co jest w nich ciekawego, które projekty omijać z daleka bo są złe.
73 Marek
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-07-2009 21:41 przez QRP73.)
18-07-2009 21:40
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5FCS Offline
Adam
*****

Liczba postów: 1,071
Dołączył: 02-02-2009
Post: #6
RE: Elektroniczne klucze CW w wykonaniu HM
Dobrą i dość popularną konstrukcją jest ELBUG wg OK2TEJ :
Link do strony autora
Link na stronę SP7EWL
Jest schemat, płytka, wsad do procka, popularny procesor, tani w wykonaniu, dość dobre parametry, pamięci, revers dźwigni, konfiguracja kodem Morsa, wielu Kolegów wykonało ten klucz i są zadowoleni.

73 Adam
21-07-2009 21:29
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
QRP73 Offline
Marek
**

Liczba postów: 90
Dołączył: 19-06-2009
Post: #7
RE: Elektroniczne klucze CW w wykonaniu HM
Klucz na ATtiny jest dość ciekawy i bardzo prosty do wykonania. Szkoda, że nie można zmieniać tempa podczas nadawania oraz regulować tonu monitora. Pomocne byłyby również pamięci typowych komunikatów.
Obecnie bardziej skłaniam się do wykonania konstrukcji OK2TEJ, niewiele bardziej rozbudowania a ma parę przydatnych funkcji i dodatków. Może jakieś inne propozycje lub proktyczne uwagi z eksploatacji powyższych konstrukcji.
22-07-2009 5:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ9GEH Offline
Bogusław
*

Liczba postów: 25
Dołączył: 23-06-2009
Post: #8
RE: Elektroniczne klucze CW w wykonaniu HM
(22-07-2009 5:49)qrp73 napisał(a):  Klucz na ATtiny jest dość ciekawy i bardzo prosty do wykonania. Szkoda, że nie można zmieniać tempa podczas nadawania oraz regulować tonu monitora.
zgadza się ale będzie on wbudowany do TRX-a QRP wiec niema nacisku na ilość funkcji tylko wielkość. chociaż wolałbym żeby miał regulacje potencjometrem a nie skokowo

Koszmarny telegrafista i jeszcze gorszy elektronik. W dodatku wielki psuj Angel
22-07-2009 7:29
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9FKP Online
Piotr
*****

Liczba postów: 1,248
Dołączył: 28-06-2009
Post: #9
RE: Elektroniczne klucze CW w wykonaniu HM
Jedną z lepszych konstrukcji niezależnego klucza telegraficznego jest konstrukcja DL4YHF. Z najważniejszych zalet wymieniłbym:
- mały pobór prądu,
- płynną i w szerokim zakresie regulację szybkości telegrafowania,
- wbudowany inteligentny układ BK

Polecam !
22-07-2009 10:22
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ5OBR Offline
Adam - SK!
**

Liczba postów: 64
Dołączył: 26-06-2009
Post: #10
RE: Elektroniczne klucze CW w wykonaniu HM
Jako ciekawostkę dorzucę i ja "mały" klucz. Pomysł pochodzi ze strony OH2NLT, gdzie można znależć wszystkie niezbędne dane wraz z kodami. Robiąc płytkę miałem ochotę zastosować elementy 0402 ale jak porównałem to z potencjometrem i gniazdkami to zrezygnowałem. Po prostu głupio by to wyglądało. Ponad to miałem wtedy po raz pierwszy do czynienia z procesorem PIC10F206 w takiej właśnie obudowie i to było główną przyczyną złożenia tego klucza. İmage İmage
31-07-2009 7:40
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości