Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Minitransceiver fazowo-homodynowy wg SP5AHT z poprawkami
SP2QCA Offline
Artur
****

Liczba postów: 341
Dołączył: 22-06-2009
Post: #3
RE: Minitransceiver fazowo-homodynowy wg SP5AHT z poprawkami
(21-12-2010 21:54)wojtas napisał(a):  Pamiętam jak kiedyś ktoś mi powiedział, żeby zbytnio nie skupiać się na czym jest nawinięta dana cewka czy dławik. Ten ktoś dodał, że cewka to kawałek drutu ułożony w zwoje powietrzne lub na karkasie czy pierścieniu. Ważna jest indukcyjność i tyle. Choć z drugiej strony wydaje mi się, że np. dławik miniaturowy nie sprawdzi się tak dobrze jak porządna cewka na odpowiednim rdzeniu. W każdym razie od tamtej pory nie trzymam się silnie opisów nawijania a bardziej patrzę na indukcyjność i to co mam w szufladzie. Niestety, ale nie pamiętam kto dał mi tą dobrą radę.

Cewka ma indukcyjność ale i dobroć i TWP. One decydują o tym, czy można ją zastosować np. do VFO gdzie dobroć powinna bć maksymalna bo decyduje o stabilności generatora. Oprócz doboci ważne jest to na czym cewka jest nawinięta - chodzi o współczynnik temperaturowy. Dobre wyniki w VFO dają cewki napylane na karkas ceramiczny.

To nie jest tak że liczy się tylko indukcyjność. Obwody pasmowe i vfo będą gorsze na dławikach niż na innych cewkach - nawet jesli dokładnie trafimy w projektowaną indukcyjność.
Z kolei dla blowkowania w.cz. w torach zasilania - tutaj sposób wykonania jest drugorzędny.

73! Artur sp2qca
(21-12-2010 20:35)Atlantis napisał(a):  1) Dałoby się czymś zastąpić cewkę L1 w filtrze dolnoprzepustowym? Wedle opisu liczy ona 8-10 zwojów na improwizowanym toroidzie z "kubeczka" ferrytowego wyjętego z cewki 12x12. Indukcyjność cewki ma wynosić 8uH. Można zastosować jakiś Amidon? Przy czym w tym wypadku wyjdzie kilkadziesiąt zwojów. A może jakiś gotowy dławik wystarczy?
Dławik w ostateczności . Amidon jak najbardziej (najlepiej minimum T50, sprawdz programem miniring core dla danej mocy wyjściowej czy nie za mały) - nawin dwuwarstwowo w razie konieczności.

Cytat:4) W roli Dł3 i Dł4 mógłbym zastosować współczesne dławiki osiowe 470uH?

Dławiki w ostateczności mogą być , ale wydaje mi się że muszą być dobrane na jednakową wartośc - sprwadź w opisie.

Cytat:5) To samo pytanie odnośnie Dł5 - zamiast nawijać go na rdzeniu kubkowym mógłbym użyć gotowego dławika 100mH?

Zależy jaki masz - najlepiej jesli jego rezystancja jest mała. Nawijanie 100mH to jest kłopot - jak masz gotowy to daj, poźniej poeksperymentujesz.


Na pozostałe pytania nie odpowiadam - nie czuję się kompetentny.

73! Artur sp2qca
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 22-12-2010 5:08 przez SP2QCA.)
22-12-2010 4:57
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Minitransceiver fazowo-homodynowy wg SP5AHT z poprawkami - SP2QCA - 22-12-2010 4:57

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości