Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Minitransceiver fazowo-homodynowy wg SP5AHT z poprawkami
SQ9RZI Offline
Zaawansowany użytkownik
****

Liczba postów: 403
Dołączył: 19-03-2010
Post: #1
Minitransceiver fazowo-homodynowy wg SP5AHT z poprawkami
Kolejna klasyczna konstrukcja opisywana po raz pierwszy chyba na łamach RE, potem w "Konstrukcjach krótkofalarskich dla początkujących". W oryginale było to proste urządzenie QQRP (sygnał z mieszacza po wzmocnieniu przez 2xBC107 trafiał do anteny).

Ostatnio trafiłem jednak na następujący opis:
http://www.johnyshop.pl/pdf/Minitranscei...Fazowo.pdf
Dotyczy on zbudowanego egzemplarza (zdjęcia robią wrażenie) w wersji ze wzmacniaczem mocy (wzorowanym na tym "bartkowym") dającym kilka watów mocy.
Jako pasjonat konstrukcji z tamtej epoki zastanawiam się czy nie złożyć go sobie (a raczej zacząć składać). Wink Po głowie chodzi mi jednak kilka pytań:

1) Dałoby się czymś zastąpić cewkę L1 w filtrze dolnoprzepustowym? Wedle opisu liczy ona 8-10 zwojów na improwizowanym toroidzie z "kubeczka" ferrytowego wyjętego z cewki 12x12. Indukcyjność cewki ma wynosić 8uH. Można zastosować jakiś Amidon? Przy czym w tym wypadku wyjdzie kilkadziesiąt zwojów. A może jakiś gotowy dławik wystarczy?
2) Tak w ogóle na czym polegało nawijanie elementów indukcyjnych na tych "kubeczkach"? Trzeba było je wcześniej jakoś przerobić (spiłować?) czy po prostu nawijało się na nich zwoje? Tego typu cewki nie miały tendencji do robienia niespodzianek? Mam kilka takich "rdzeni" i ewentualnie mógłbym na nich nawinąć np. Dł1, Dł2 i T1... Najlepiej by było jednak, gdyby dało się te elementy wykonać na współcześnie dostępnych rdzeniach, gdyż te improwizowane miały chyba spory rozrzut przenikalności...
4) W roli Dł3 i Dł4 mógłbym zastosować współczesne dławiki osiowe 470uH?
5) To samo pytanie odnośnie Dł5 - zamiast nawijać go na rdzeniu kubkowym mógłbym użyć gotowego dławika 100mH?
6) Pytanie które nurtuje mnie od dawna, a które muszę zadać odnośnie filtrów pasmowych. Mają one być nawinięte ba karkasach cewek 12x12. Z tego co wiem występują one w dwóch wersjach:
a) Trójkątny otwór w rdzeniu (trudne w strojeniu), ekran z cieńszej blaszki.
b) Wcięcie na zwykły śrubokręt w rdzeniu, te z reguły mają ekran z nieco grubszej blachy.
W tym projekcie mógłbym nawinąć filtry pasmowe na tych drugich?
5) Czy usuwanie płytek z jednej sekcji kondensatora zmiennego ma jakiś cel poza pozyskaniem miejsca na cewkę (jak w Bartku 0 albo Traperze-83)? Pytam, ponieważ na zdjęciu widać, iż jedna z sekcji została usunięta, chociaż cewka w tej wersji znajduje się w osobnym ekranie.

Ktoś z was zbudował może i uruchomił to urządzenie?
21-12-2010 20:35
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Minitransceiver fazowo-homodynowy wg SP5AHT z poprawkami - SQ9RZI - 21-12-2010 20:35

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości