Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Transceiver Cypisek wg. SP9EGM
Charles Bronson Offline
Nowicjusz
*

Liczba postów: 18
Dołączył: 21-12-2010
Post: #9
RE: Transceiver Cypisek wg. SP9EGM
Jakby nie było to SWR wynosi około 3. Żaden punkt "instalacji" mojego QRP nie jest uziemiony. Nawet obudowa nie jest połączona metalicznie z bolcem. Znaku nie posiadam bo jeszcze nie wiem czy w pełni podźwignę to hobby. Raduję się z konstruowania i satysfakcji z udanych prób nad urządzeniem. Rozczarowałem się gdy pierwsze nasłuchy uświadomiły mi, że większość operatorów to po prostu duże dzieci z kupioną taiwańską zabawką za parę tysięcy. Jeżeli uda mi się czytelny kontakt z którymś z kolegów operatorów, to podejdę do egzaminu.
(21-12-2010 19:15)sq1pse napisał(a):  Z ciekawości - jakiego wzmacniacza użyłeś? Ja ze swoim cały czas walczę.

U mnie 2xIRF520, z czego nie udaje mi się wyciągnąć więcej jak 0.5W i 120 stopni na radiatorze. Wszystko się wzbudza. Oryginalne wysterowanie ok 25mW

Te bc458 i ten drugi zamieniłem na bc211. Dorobiłem po nadajniku wzmacniaczyk na bd135. Na częstotliwości 3,8 Mhz moc 4W, 3,5Mhz około 3W. Polecam spróbować tego groszowego npn, zamiast ciągle palić te irf-y. Aha, bd135 zamocowany jest na blasze 100 cm2 i w ogóle się nie grzeje.
(25-12-2010 23:24)sp9mrn napisał(a):  
(25-12-2010 22:31)Charles Bronson napisał(a):  Antenę stanowi miedziana linka około 15 m, rozwieszona 5 m nad ziemią. SWR tego "druta" to ponad 3. Na moje wołania nie odpowiadają nawet stacje z tego samego okręgu.
Coś nie chce mi się wierzyć, że swr dla piętnastometrowego "random wire" na 3,5MHz wynosi tylko około 3.

To po pierwsze.

Po drugie - prostym sposobem sprawdzenia czy cokolwiek wylatuje z radia jest odbiornik radiofoniczny ustawiony na 7MHz i próba posłuchania czy "cokolwiek" charczy na harmonicznej.

A jakbyś podał znak i qth, to można by się umówić na słuchanie, bo by twój okręg wypadał bliżej niż na "Breakheart Pass" :-)

MAc
mrn

Wyjście chcąc/niechcąc sprawdzane było na kilka sposobów. Nasłuchując skanerem, mierząc moc prostą sondą, a nawet świeciłem żarówkę prosto z wyjścia nadajnika.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 27-12-2010 23:53 przez Charles Bronson.)
27-12-2010 23:32
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Transceiver Cypisek wg. SP9EGM - Charles Bronson - 27-12-2010 23:32

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości