Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 4 Głosów - 4.75 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
QRP-CW wg. SP5QU - prośba o identyfikację mojego QRP z przed 30 lat
MARIUSZ Offline
Nowicjusz
*

Liczba postów: 41
Dołączył: 18-07-2010
Post: #117
RE: QRP-CW wg. SP5QU - prośba o identyfikację mojego QRP z przed 30 lat
W swoim poprzednim poście nie podałem tak jak prosiłeś uzasadnienia teoretycznego. Teraz uzupełniam ten brak. Reaktancja pojemnościowa kondensatora 100pF przy częstotliwości środkowej pasma 80m to jest 3650 kHz wynosi 436 ohm. Natomiast moduł impedancji kondensatora 100pF i rezystora 47kohm (połączonych szeregowo) wynosi 47002 ohm - jest więc około 47000 razy większy od reaktancji pojemnościowej samego kondensatora. Jeżeli impedancja w obwodzie wzrośnie około 47 tysięcy razy to o tyle samo - czyli 47 tysięcy musi zmaleć wartość prądu płynącego w obwodzie. Stąd wynika mniejsze obciążenie generatora i w konsekwencji jego większa stabilność. Spróbuj dołożyć jeszcze rezystory od 1 do 2k2 na wyjściu kolektora i emitera T7. Zasada zmniejszenia wpływu obciążenia pozostaje ta sama. Widać tu jednocześnie , że wpływ reaktancji pojemnościowej na moduł impedancji jest pomijalnie mały - stąd moja sugestia aby zwiększyć pojemność do 100 nF bo i tak służy ona tylko do oddzielenia składowej stałej napięcia. Dodatkowo odpada problem niewielkich zmian pojemności gorszej jakości kondensatorów podczas pracy w układzie pod napięciem.
Pozdrawiam 73
Mariusz
29-10-2011 19:10
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: QRP-CW wg. SP5QU - prośba o identyfikację mojego QRP z przed 30 lat - MARIUSZ - 29-10-2011 19:10

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 8 gości