Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 4 Głosów - 4.75 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
QRP-CW wg. SP5QU - prośba o identyfikację mojego QRP z przed 30 lat
SQ9RFC Offline
Jerzy
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: 02-07-2010
Post: #96
RE: QRP-CW wg. SP5QU - prośba o identyfikację mojego QRP z przed 30 lat
Czy p. Chojnacki popełnił błąd?

Powoli wymiękam - czy da się zmusić VFO tego TRXa aby nie zmieniało częstotliwości po naciśnięciu klucza?

Wersja z rys.2 - odłączyłem RIT i BK zamiast 100pF jest 10 pF w sprzężeniu generatora z separatorem. Poskracałem wszelkie połączenie do absolutnego minimum. Nie ekranowałem jeszcze blachą ! Zamiast D7 dałem 7809, a na separator i VFO 7806. (może ten 7806 dać tylko na VFO??? )

Po przełączeniu przekaźnika na nadawanie częstotliwość się nie zmienia. Naciskam klucz - leci w dół od 10 do 40 kHz zależnie od napięcia zasilającego (małe napięcie - mniej, większe - więcej) i obciążenia PA (na 50 omach 40kHz, a przy otwartym wyjściu prawie 500kHz !!!) Nie jest to błąd fmiarki - sprawdzałem na odbiorniku kontrolnym - jest dokładnie tak jak wskazuje pomiar.

Proszę o pomoc bardziej doświadczonych kolegów.
Pytania brzmią.
Czy układ zastosowany przez p. Chojnackiego ma sens zastosowania w tym konkretnym przypadku?
Czy jemu to mogło poprawnie działać?
Co może być przyczyną zmiany częstotliwości.
Co można jeszcze sprawdzić.

Mogę jeszcze dać blachę - ale nie sądzę aby to pomogło, bo częstotliwość po naciśnięciu klucza jest stabilna nawet przy zbliżaniu ręki do elementów LC.
Mogę zasymulować układ w PSPICE i sprawdzić wpływ różnego rodzaju obciążeń separatora na generowaną częstotliwość.

Ten separator mi się nie podoba - brak w nim sprzężeń stabilizujących jego pracę - może tu jest przyczyna.

Na koniec - bardzo proszę nie doradzać mi abym sobie ten układ odpuścił i zajął się czymś co nie stwarza problemów :-)

On napisał że na tym TRX robił łączności!!! JAK ???

Jerzy SQ9RFC
07-07-2011 9:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: QRP-CW wg. SP5QU - prośba o identyfikację mojego QRP z przed 30 lat - SQ9RFC - 07-07-2011 9:45

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości