Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 4 Głosów - 4.75 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
QRP-CW wg. SP5QU - prośba o identyfikację mojego QRP z przed 30 lat
SP2JQR Offline
Henryk
*****

Liczba postów: 1,494
Dołączył: 23-08-2009
Post: #316
RE: QRP-CW wg. SP5QU - prośba o identyfikację mojego QRP z przed 30 lat
W prostym odbiorniku homodynowym za mieszaczem diodowym to nie o IP3 chodzi tylko o czułość. IP3 nie mierzyłem, ale można to dowolnie ukształtować dobierając wzmocnienie stopnia OB. Oczywiście jest pewien kompromis, bo przecież nie zastosujesz wzmacniacza o wzmocnieniu 1,0 i mniej...
W moich urządzeniach przesterowania w tym stopniu nigdy nie było. Zawsze mieszacz był najsłabszym ogniwem.
IP3 stopnia m.cz. można zmierzyć przy pomocy prostego generatora dwutonowego RC i analizatora widma w laptopie. W razie potrzeby można zastosować dodatkowy wzmacniacz do karty dźwiękowej.

P.S.
Można do tego podejść jeszcze w inny sposób.
Zastanów się jakiego poziomu sygnału spodziewasz się za mieszaczem?
Proponuję skorzystać ze skali S:
İmage
Maksymalny raczej rzadko spotykany w odbiorniku sygnał to S-9 +60dB. Mało który nawet profesjonalny odbiornik ma wyskalowane więcej. Jeśli lokalny sygnał przekracza tą wartość to włączamy w odbiorniku tłumik.
Tak więc, gdy przyjmiemy idealną sytuację polegającą na tym, że obwody wejściowe nie wnoszą tłumienia to na wejściu mieszacza pojawi się sygnał o wartości S-9 +60dB. Mierząc to w woltach wyjdzie 50mV.
Przeciętne tłumienie mieszacza diodowego to 7dB, mieszacza H to 5 dB.
Na wyjściu mieszacza zatem na częstotliwości pośredniej, gdzie w tym przypadku jest to sygnał m.cz. otrzymujemy wartość -20dBm, czyli poziom około 22mV. Ciut więcej bo około 28mV będzie dla mieszacza typu H.

Czy takim sygnałem możesz przesterować pierwszy stopień wzmacniacza m.cz. w układzie OB?
Proponuję sprawdzić własnoręcznie używając do tego już tylko karty dźwiękowej, lub zwykłego oscyloskopu bo nic więcej nie jest potrzebne i samemu wyciągnąć wnioski. Można przy tej okazji nawet teoretycznie, ale przede wszystkim namacalnie i praktycznie ustalić maksymalne dopuszczalne wzmocnienie tego stopnia dla danej wartości napięcia zasilania.
Jako kryterium przyjmij to, że wzmacniacz powinien zapewniać ten sam poziom limitowania sygnału jak w mieszaczu, wtedy dynamika całego układu będzie największa.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-12-2020 10:50 przez SP2JQR.)
18-12-2020 10:50
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: QRP-CW wg. SP5QU - prośba o identyfikację mojego QRP z przed 30 lat - SP2JQR - 18-12-2020 10:50

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 5 gości