Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 4 Głosów - 4.75 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
QRP-CW wg. SP5QU - prośba o identyfikację mojego QRP z przed 30 lat
SP2QCA Offline
Artur
****

Liczba postów: 341
Dołączył: 22-06-2009
Post: #64
RE: QRP-CW wg. SP5QU - prośba o identyfikację mojego QRP z przed 30 lat
(18-10-2010 16:32)frycz napisał(a):  Co do wymiany tranzystora o której pisze Artur, to jak tylko będę w niedzielę na Wolumenie to taki kupię i dam znać.... Teraz mam tam BC109C czyli chyba dobre?

Dobre. A nawet najlepsze niskoszumne polskie jakie kiedykolwiek (o ile sie nie mylę) w Polsce produkowano.
Rzecz w tym ze szumowo 2n4401 jest kilkakrotnie lepszy. Ale ja nie mam odbiornika o przemianie bezposredniej na tranzystorach zeby tak latwo poeksperymentowac.
Z szumami nie tak latwo bo oprocz dopasowania impedancji miedzy stopniami
dopasowuje sie impedancje szumowe - one nie zawsze sa takie same.
Nie jestem specjalista w tym temacie ale byl swietny artykul o tym i mierniku szumow tranzystorow jakies 15 lat temu Radioelektroniku i cos tam pamietam. Mam ale nie wiem czy moge zamieszczac (mam tez problem ze skanerem ale moze zdjecie byloby OK).

Byl opisany wzmacniacz na 4 rownoleglych tranzystorach 2N4401 czy 4403 o swietnych parametrach. Wlasnie do odbiornika o przemianie bezposredniej.


A co do selektywnosci to w odbiornikach o przemianie bezposredniej to albo uklady LC albo na wzmacniaczach operacyjnych.

pozdrowienia
Artur sp2qca
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-10-2010 21:54 przez SP2QCA.)
18-10-2010 21:53
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: QRP-CW wg. SP5QU - prośba o identyfikację mojego QRP z przed 30 lat - SP2QCA - 18-10-2010 21:53

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 6 gości