Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 4 Głosów - 4.75 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
QRP-CW wg. SP5QU - prośba o identyfikację mojego QRP z przed 30 lat
SP9MRN Offline
MAc
*****

Liczba postów: 817
Dołączył: 29-08-2009
Post: #43
RE: QRP-CW wg. SP5QU - prośba o identyfikację mojego QRP z przed 30 lat
(12-10-2010 19:51)Mariusz napisał(a):  Cześć !
Do ekranowania najlepiej nadaje się miedź. Nieco gorzej aluminium. Blachy stalowej na ekrany nie stosuj. Stal jest czasem stosowana na ekrany magnetyczne. W elektronice i przy w.cz. stal jest raczej bezużyteczna do ekranowania. W zasadzie ekran powinien być uziemiony. Bez uziemienia ekranowanie może nie spełnić swojego zadania.

Tradycyjnie - tak ALE :-) :

Przy 3,5MHz Cu, Al i Fe zachowują się podobnie.
Przy 10MHz różnica między stalą a dwoma pozostałymi jest już dziesięciokrotna. (na niekorzyść stali). Im wyżej tym gorzej, jednakże blachy do pieczenia są łatwo dostępne i nie są czystą stalą -tylko są cynowane - a to przesuwa je na nieco lepszą pozycję.
Generalnie przy KF stal nie jest taka zła jakby się wydawało. No i jest dostępna oraz tania. Co innego na UKF.

Ważniejszą rzeczą jest dobre zrobienie ekranu - szczelnie, szczelnie i szczelnie.
Wszelkie kable druty i druciki przez kondensatory przepustowe, szeregowe dławiki, czasem nawet podwójny ekran. Zainteresowanych odsyłam w okolice strony 370 w Poradniku UKF. Jest tam ładny rysunek z porównaniem tłumienia na przejściu kabli przez ekran.

I stara zasada - lepsze kilka małych dziur niż jedna duża.

73
MAc
mrn

Można też polutować ekran z laminatu, ten materiał zwykle każdy ma pod ręką.
(12-10-2010 9:00)frycz napisał(a):  Dzięki temu można przyswoić naprawdę bardzo dużo wiedzy.
Słowem wyrobnictwo, ale z polotem!Smile
Zaś żadne cudowne metody rodem z Matrixa nie działają... Sad

Pozdr!

Podziękowania za douczenie :-) Podoba mi się :-)

MAc
mrn
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 12-10-2010 20:31 przez SP9MRN.)
12-10-2010 20:17
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: QRP-CW wg. SP5QU - prośba o identyfikację mojego QRP z przed 30 lat - SP9MRN - 12-10-2010 20:17

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 8 gości