Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 4 Głosów - 4.75 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
QRP-CW wg. SP5QU - prośba o identyfikację mojego QRP z przed 30 lat
SP9LVZ Offline
Piotr
****

Liczba postów: 665
Dołączył: 13-01-2015
Post: #296
RE: QRP-CW wg. SP5QU - prośba o identyfikację mojego QRP z przed 30 lat
Używając odbiornika homodynowego w konfiguracji jak SP5QU zawsze odbiera się "dwu wstęgowo", czyli słyszysz sygnał CW poniżej i powyżej częstotliwości pracy korespondenta. Dla emisji CW jest przyjęte że "słucha" się na górnej wstędze na wszystkich pasmach. W związku z powyższym by korespondent cię prawidłowo odbierał w homodynie trzeba obniżyć częstotliwość VFO podczas odbioru o ok. 800 Hz (częstotliwość odsłuchu CW) w stosunku do częstotliwości nadawania. W TRX SP5QU przesunięcie częstotliwości RX/TX jest realizowane potencjometrem R2, zmieniając punkt pracy generatora. Zjawisko opisane powyżej, czyli odsłuch dwóch stacji CW pracujących w pobliżu ("dwu wstęgowo") jest zatem naturalnym zjawiskiem, przy czym w takim przypadku przy przestrajaniu się, sygnał jednaj stacji będzie słyszany w głośniku jako częstotliwość rosnąca a drugiej malejąca (przy odbiorze tych dwóch sygnałów na "różnych wstęgach").
Powyższa sytuacja nie oznacza że nie można pracować na CW słuchając na dolnej wstędze, trzeba w tym przypadku zmienić częstotliwość VFO podczas odbioru w górę o 800 Hz.
W naszej homodynie SP5QU ważnym jest zatem czy słuchasz korespondentów "od góry", czy "od dołu" by cię słyszeli podczas nadawania w zależności od tego w która stronę zmieniasz częstotliwość TX w stosunku do RX. Taką możliwość ma każdy fabryczny transceiver z emisją CW, wybór odsłuchu CW na dolnej lub górnej wstędze, co czasami przy sygnałach zakłócających jest bardzo pomocne. Korespondent oczywiście nie zauważa tego na której "wstędze" się go słucha (przy zachowaniu prawidłowych przesunięć częstotliwości TX/RX).

Odbiór CW na homodynie na "górnej lub dolnej wstędze"

İmage

Moja współczesna wersja SP5QU. W latach 1980-81 był to mój pierwszy TRX CW home made na którym zaczynałem pracę w eterze.

İmage

Jedyne zachowane zdjęcie mojego trx CW wg. SP5QU z 1980 roku

İmage

http://sp9lvz.sp-radio.eu/
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-01-2018 16:11 przez SP9LVZ.)
05-01-2018 10:24
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: QRP-CW wg. SP5QU - prośba o identyfikację mojego QRP z przed 30 lat - SP9LVZ - 05-01-2018 10:24

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 4 gości