Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 4 Głosów - 4.75 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
QRP-CW wg. SP5QU - prośba o identyfikację mojego QRP z przed 30 lat
SQ9RFC Offline
Jerzy
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: 02-07-2010
Post: #12
RE: Prośba o identyfikację mojego QRP z przed 30 lat
Ta wersja jest nowsza - już na tranzystorach krzemowych - ale "sprawnych inaczej". Pod koniec lat 70 CEMI odpady produkcyjne nie spełniające norm, upłynniała przez Składnice Harcerskie w postaci woreczków z kilkunastoma tranzystorami, lub scalakami. Dołączone były do nich karteczki ze schematami. Dla mnie to było jedyne źródło półprzewodników. Tranzystory oznaczone były kolorowymi kropkami Big Grin To były te czasy, że produkowano w Polsce tranzystor, mierzono parametry i klasyfikowano go do konkretnego typu, a nie odwrotnie.

Schemat jest "książkowy" w sam raz dla mojego 13 letniego syna którego chcę zainteresować elektroniką. Plany są takie: odpalimy maszynkę taką jaka jest, zmienimy półprzewodniki na nowocześniejsze i porównamy różnicę. Później przyjdzie kolej na zamianę całych modułów - dojdziemy do ... K2 Tongue

Spotkamy się w eterze za jakieś 3 miesiące. 11 września egzamin, telegrafia ... (12 znaków wróciło mi do głowy !!!) - myślę że około listopada potitamy.

Jerzy


Wcale nie tak mało było słychać. Na dipolu dostrojonym do 80 m pętlami koncentryka, rozpiętym pomiędzy 4 piętrowymi blokami, słyszałem całą Europę.
Big Grin Jako niezarejestrowany nasłuchowiec zdobyłem na tym urządzeniu jedną jedyną moją kartę QSL Big Grin Całkiem przypadkiem zresztą ... zamieszkałem na pierwszym roku studiów na 15 piętrze akademika (przez ścianę z klubową studencką radiostacją ) Po przeglądnięciu mojego dziennika nasłuchów "prawdziwy krótkofalowiec" odnalazł w nim znak klubowy, daty, godziny i korespondenci się zgadzali - po czym nastąpiło wypisanie i wręczenie karty ... dalej nie pamiętam bo musiałem skoczyć po załącznik do karty. Kilka dni później w TV gadał pan w ciemnych okularach ... i to był koniec mojej przygody z krótkofalarstwem.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 21-07-2010 14:40 przez SQ9RFC.)
21-07-2010 14:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Prośba o identyfikację mojego QRP z przed 30 lat - SQ9RFC - 21-07-2010 14:23

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 8 gości