Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 4 Głosów - 4.75 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
QRP-CW wg. SP5QU - prośba o identyfikację mojego QRP z przed 30 lat
SP9LVZ Offline
Piotr
****

Liczba postów: 665
Dołączył: 13-01-2015
Post: #288
RE: QRP-CW wg. SP5QU - prośba o identyfikację mojego QRP z przed 30 lat
Witaj,.. niestety nie mieliśmy łączności, ja w tych zawodach zająłem III miejsce na home made 1W ale pracowałem na trx homodynowo-fazowym DOB-80. Jak będę miał chwilę czasu to zrobię rysunek RIT (offset) do SP5QU - prawie na jedno wychodzi, bo trzeba przesunąć nadawanie o ok. 800 Hz w stosunku do odbiornika by się wzajemnie słyszeć i tyle. Ja robię to na potencjometrze i mogę zmieniać częstotliwość odbioru bez zmiany częstotliwości nadawania więc traktuje jako RIT, jak się robi na stałe bez możliwości zmiany częstotliwości to jest offset (np. w przemianie częstotliwości z dwoma pilotami w pośredniej do nadawania jeden i do odbioru drugi przesunięte o 800 Hz.
Mój układ RIT jest prosty, do obwodu LC VFO jest dołączona dioda pojemnościowa przez kondensator separujący. Dioda pojemnościowa ma przełączane napięcie regulacyjne - podczas nadawania ustawione na stałe z potencjometru montażowego, a przy odbiorze na potencjometrze zewnętrznym (jeśli zamiast potencjometru zewnętrznym ustawisz to na stałe na potencjometrze montażowym będziesz miał offset).
Potencjometr na zewnątrz obudowy do RIT ma tą zaletę, że gdyby na końcach pasma wystąpił inny offset to go sam koryguje podczas odbioru.

http://sp9lvz.sp-radio.eu/
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 04-02-2015 23:15 przez SP9LVZ.)
04-02-2015 23:15
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: QRP-CW wg. SP5QU - prośba o identyfikację mojego QRP z przed 30 lat - SP9LVZ - 04-02-2015 23:15

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 5 gości