Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 4 Głosów - 4.75 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
QRP-CW wg. SP5QU - prośba o identyfikację mojego QRP z przed 30 lat
MARIUSZ Offline
Nowicjusz
*

Liczba postów: 41
Dołączył: 18-07-2010
Post: #199
RE: QRP-CW wg. SP5QU - prośba o identyfikację mojego QRP z przed 30 lat
Wczoraj obiecałem odpowiedzieć na pytania.

Napięcie podane na schemacie mojego opracowania końcówki mocy m.cz. pomiędzy rezystorami R110 i R111 jest wartością optymalną z punktu widzenia dynamicznych warunków pracy układu. Punkty pracy tego rodzaju wzmacniaczy dobiera się tak aby przy maksymalnej wartości wzmocnienia uzyskać minimalne wartości zniekształceń. Takie warunki pracy w warunkach dynamicznych uzyskuje się dla napięć nieraz dość znacznie różniących się od ½ Ucc. Stąd można na schemacie zobaczyć takie pozornie „dziwne” wartości napięć jak 9,00V przy T1 ; 8,13V przy T2 ; 4,84V przy T3 ; 5,51V pomiędzy R110 i R111. Wartości te nie są kwestią przypadku i nie należy ich modyfikować jeśli wartość zmierzona w układzie nie odbiega o więcej niż 10% od wartości podanej na schemacie.

Rezystor R109 służy w zasadzie do ustalenia parametrów pętli ujemnego sprzężenia zwrotnego w końcówce mocy wzmacniacza. Wartości tego rezystora nie należy modyfikować ponieważ prowadzi to do zmiany parametrów pracy i zmiany wartości sprzężeń w układzie. Natomiast punkty pracy tranzystorów T4 i T5 są uzależnione od wartości prądu płynącego w obwodzie R101 , R102 , D101 , D102 , R108 , T3 , R117. Za pomocą R108 ustawiamy punkty pracy T4 i T5 tak aby prąd spoczynkowy był zawarty w granicach pomiędzy 3 mA a 4 mA. W układzie prototypowym wartość tego prądu wynosiła około 3,2 mA (jak na pomiarze z fotografii).

Końcówka mocy nie zawiera elementów za pomocą których można by ustawiać wartość napięcia w punkcie połączenia R110 i R111 w sposób niezależny od regulacji punktów pracy T4 i T5. W celu zastosowania takiej regulacji należałoby dodatkowo rozbudować układ zwiększając ilość elementów. W warunkach zastosowań amatorskich taka dodatkowa rozbudowa jest nieuzasadniona (chociaż możliwa).

Do budowy układu należy użyć elementów i podzespołów zgodnych ze specyfikacją – ze względu na konieczność uzyskania odpowiedniej powtarzalności parametrów. Diody D101 i D102 należy montować na wspólnych radiatorach wraz z T4 i T5 ze względu na konieczność uzyskania sprzężenia termicznego w celu uzyskania kompensacji termicznej T4 i T5.

Na ewentualną dyskusję nad układem wzmacniacza proponuję czas około 2 tygodni o ile nie zostanie ona zakończona wcześniej. Potem będzie możliwość uwzględnienia wszystkich wynikających z tego wniosków i ewentualne przejście do dalszych etapów realizacji układu TRX’a.

Pozdrawiam
73!
Mariusz
31-07-2013 18:58
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: QRP-CW wg. SP5QU - prośba o identyfikację mojego QRP z przed 30 lat - MARIUSZ - 31-07-2013 18:58

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 8 gości