Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Przeróbka LNB dla QO-100
SP9LVZ Offline
Piotr
****

Liczba postów: 654
Dołączył: 13-01-2015
Post: #20
RE: Przeróbka LNB dla QO-100
To chyba już prawie wszystko zostało powiedziane,.... z moich doświadczeń wynika, że do LNB da się wcisnąć rezonator, ale generator miniaturowy to nie wiem czy się wciśnie. Myślę że w takim przypadku użycia TCXO lepiej chyba sygnał podać z zewnątrz, TCXO by było w stabilnych warunkach termicznych w domu. Nie robiłem jeszcze takiego testu, by zamiast sygnał z zewnętrznego generatora DDS - PLL podać sygnał z generatora na rezonatorze kwarcowym który będzie np. w domu w stabilnych warunkach termicznych. Generator z GPS mam i to już testowałem, ale na rezonatorze jeszcze nie zdążyłem zrobić.... Chodzi mi o to że generator kwarcowy powinien mieć czystszy sygnał niż generator DDS - PLL, na co zwraca uwagę Rafał.
Przed wczoraj mieliśmy z kolegami dłuższą łączność w małej grupie na QO-100. Włączyłem wcześniej zasilanie do mojego LNB z rezonatorem w środku przy temperaturze na zewnątrz ok. -7C. Po około 15 minutach "dojechał" do swojej "stabilnej" częstotliwości w tej temperaturze i dało się już spokojnie pracować. Wniosek z tego, że LNB z rezonatorem w środku powinien być stale zasilany 24 h na dobę (tak jak to jest przy TV SAT), to nie trzeba czekać na początkowe ustabilizowanie się. Późniejsze zmiany termiczne stabilności częstotliwości są tak jak pisałem wcześniej związane głównie z operacją termiczną Słońca na LNB.
Do spotkania na QO-100.

http://sp9lvz.sp-radio.eu/
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 08-02-2021 14:19 przez SP9LVZ.)
08-02-2021 14:19
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Przeróbka LNB dla QO-100 - SP6GAS - 23-01-2021, 18:56
RE: Przeróbka LNB dla QO-100 - SP9LVZ - 08-02-2021 14:19

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości