Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Przeróbka LNB dla QO-100
SP9LVZ Offline
Piotr
****

Liczba postów: 662
Dołączył: 13-01-2015
Post: #13
RE: Przeróbka LNB dla QO-100
Jeśli można się włączyć do tematu, ale inaczej.... pozwalam coś napisać ponieważ jestem od kwietnia 2019 czynny na QO-100 z modyfikowanymi LNB i w tym temacie trochę poćwiczyłem. Nie wiem jak kolega SP6GAS ma na imię, by się zwrócić bezpośrednio, nie ma imienia na avatarze...
Ale do rzeczy. Modyfikacja polegająca na wymianie rezonatora 25 MHz z LNB na generator wzorowy TXCO 25 Mhz nie ma za bardzo sensu. Dlaczego? Pozostaje dalej ten sam problem, że konwersja sygnału z satelity wychodzi na częstotliwości w okolicy 739,7 Mhz.... a to oznacza że trzeba stosować odbiornik SDR + program odbiornika do obsługi SDR-a.
W przypadku użycia np. SDR Console mamy możliwość kompensacji dryftu częstotliwości LNB programowo i nie potrzeba żadnych wysokostabilnych generatorów, czyli zostawiamy rezonator 25 Mhz w LNB. https://www.sdr-radio.com/EsHail-2#TelemetryBeacon
Inaczej wygląda sprawa jeśli chcielibyśmy odbierać sygnał z satelity bezpośrednio na transceiverze w paśmie 430 Mhz (co według mnie jest o wiele ciekawsze), to wtedy potrzebujemy częstotliwość wzorcową np. 25,78 Mhz. W takim przypadku przydał by się generator wysokostabilny, bo wtedy nie korzystamy z SDR Console (odbieramy bezpośrednio na trasceiverze).
Wiele osób w SP i nie tylko, w tym ja wymieniałem rezonator w LNB na 25,78 Mhz (a dokładnie na 25,76 MHz - bo w LNB generują nieco wyżej). Taka modyfikacja LNB dawała możliwość odbioru w paśmie 430MHz z taką skutecznością jak z oryginalnym rezonatorem. I tu ktoś zapyta co ze stabilnością,..... to zależy ... jeśli wykona się dodatkową izolację termiczną LNB, to stabilność jest wystarczająca do swobodnego prowadzenia łączności. Największy problem dryftu LNB pojawia się wtedy gdy są zmienne warunki operacji słonecznej - czyli rozgrzewanie się LNB od słońca, za chwilę nadchodzi chmura. Odpowiednie osłonięcie LNB plus dodatkowa izolacja termiczna zmniejsza ten problem. W dzień równomiernie zachmurzony lub po zachodzie słońca problem dryftu jest bardzo niewielki. Oczywiście częstotliwość wyjściowa długoterminowa LNB będzie zmienna zależna od temperatury powietrza np. dzień/noc, dla mnie to jest najmniejszym problemem. W niektórych TRX można ustawić tryb odczytu częstotliwości w trybie "konwertera" to znaczy przypisać na wyświetlaczu dowolną częstotliwość - ustawić częstotliwość nadawania z 2,4 Ghz lub odbioru z 10 Ghz. W takim przypadku zawsze można zrobić szybką korektę to co na wyświetlaczu wg. częstotliwości bikonu na satelicie.
Zewnętrzny generator z wzorcem GPS też testowałem na Si5351, w weresji z ustawianą częstotliwością (25,78 MHz), ale sygnał odbierany zawsze wychodził mi słabszy niż z rezonatorem LNB. Jeśli używa się większych czasz, to ten spadek sygnału przy używaniu generatora nie stanowi większego problemu, byle by osiągnąć dobry stosunek sygnał - szum.

http://sp9lvz.sp-radio.eu/
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-02-2021 21:18 przez SP9LVZ.)
05-02-2021 21:12
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Przeróbka LNB dla QO-100 - SP6GAS - 23-01-2021, 18:56
RE: Przeróbka LNB dla QO-100 - SP9LVZ - 05-02-2021 21:12

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości