Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Prosty pięciopasmowy odbiornik KF (Konstrukcje krótkofalarskie dla początkujących)
SP9VQ Offline
Radek
**

Liczba postów: 55
Dołączył: 27-10-2020
Post: #70
RE: Prosty pięciopasmowy odbiornik KF (Konstrukcje krótkofalarskie dla początkujących)
Schemat odbiornika tak dla przypomnienia.

Cytat:Regulowanie kondensatorem C32 nie ma sensu, to jest fragment dipleksera, a jego zadanie to odfiltrowanie produktów przemiany.

Jerzy jak dobrze rozumuję kondensator C32 z dławikiem Dł. stanowi zaporę dla sygnałów w.cz. jakie wydostają się z mieszacza, ale przepuszcza sygnał m.cz., który potem jest podawana na wzmacniacz m.cz.

Cytat:Dlaczego proponuję ten 10 amper-owy ? Bo kiedyś przyjdzie czas na eksperymenty ze wzmacniaczami mocy. 10 amperów się przydaje.

Odnośnie zasilacza zdecydowałem się na taki o wydajności 5A. Do wzmacniaczy mocy to ja mam jeszcze daleką drogą. Jak nadejdzie czas na konstrukcje wzmacniaczy mocy wówczas pewnie zaopatrzę się o odpowiedni zasilacz.

Za propozycje konkretnych modeli dziękuje kolegom.

Wracając do budowy odbiornika. Z racji braku słuchawek wysokoomowych będę zmuszony zrezygnować z oryginalnej propozycji jaką mamy na schemacie. Wzmacniacz powstał i sobie leży czekając na odpowiednie obciążenie. Zbudowałem za to wzmacniacz zaproponowany przez Piotra SP9LVZ, który działa od pierwszego włączenia i nie ma absolutnie problemu z ustawieniem prawidłowych napięć na kolektorze T1 i emiterach T3 i T4 (schemat wzmacniacza zaproponowanego przez Piotra)

Następną cześć odbiornika jaką chciałbym teraz wykonać jest wzmacniacz w.cz. i mieszacz na diodach. Dziękuję jeszcze raz jeszcze wszystkim za informacje dotyczące miejsc gdzie zaopatrzyć się w rdzenie toroidalne. Jednak pojawiły się kolejne pytania:

1. W opisie budowy odbiornika mamy, że jednocześnie trzema przewodami (rys. 2) - sprawa jasna. Jednak jaka będzie różnica gdy nawinąłbym go w sposób przedstawiony na rys.1? (takie pytanie teoretyczne, ot ciekawość)

İmage

2. W jaki sposób sprawdzić "na blacie" warsztatu prawidłowe działanie tej części odbiornika (wzm. w.cz. i mieszacz). Rozumuję w ten sposób, że zgodnie z opisem i zasadą działania na wzmacniacz w.cz. podaję sygnał np. 3 MHz, od strony mieszacza (na diody) podaję sygnał VFO dwa razy mniejszy od sygnału wejściowego czyli 1,5 MHz. Teoretycznie powinienem w którymś momencie usłyszeć pisk kiedy uzyskam różnicę sygnał na poziomie powiedzmy 1 - 5 kHz. Czy tak będzie, czy raczej po prostu musiałbym mieć generator z modulacją, by z niego sygnał podać na wzmacniacz w.cz.?
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-01-2021 13:10 przez SP9VQ.)
09-01-2021 13:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Prosty pięciopasmowy odbiornik KF (Konstrukcje krótkofalarskie dla początkujących) - SP9VQ - 09-01-2021 13:10

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości