Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Prosty pięciopasmowy odbiornik KF (Konstrukcje krótkofalarskie dla początkujących)
SP9VQ Offline
Radek
**

Liczba postów: 55
Dołączył: 27-10-2020
Post: #56
RE: Prosty pięciopasmowy odbiornik KF (Konstrukcje krótkofalarskie dla początkujących)
Cytat:W większości przypadków, z takim układem kiedy emiter jest dołączony wprost do masy, napięcie na kolektorze powinno mieć wartość ok. połowy napięcia zasilania.

Leszek, dziękuję za wskazówkę. Jak widać wielu rzeczy nie wiem, a w Twoim wpisie jest istotna uwaga


Cytat:To samo na kolektorze tranzystora T1 (T1 może mieć mniej czyli ok. 5V, bo tam jest jeszcze w zasilaniu R6, który nieco obniża napięcie zasilania). Ja podałem napięcie zasilania 12V, co ma znaczenie w pracy tego (i nie tylko tego układu). Jeśli są podane pewne parametry to trzeba je zachować. Proponuje byś zaprzestał prób z bateryjką 9V, a postarał się o jakiś dobry zasilacz 12-13,8V. Do takich układów tylko RX nie musi być wydajny prądowo (wystarczy do 1A) lub akumulatorek 12V choćby tani 1,2 Ah albo 7 Ah są bez problemu dostępne.

Piotr, niestety nie mam źródła zasilania o napięciu 12V w tej chwili - będę musiał zbudować, a co Smile Nie pomyślałem o akumulatorze jak wspominasz, a gdzieś taki chyba właśnie miałem 7 Ah. Co do napięcia na kolektorze T1 bez problemu powinienem ustawić na nim połowę zasilania, przy 9V miałem zakres regulacji od 7V w dół. Jeżeli chodzi o napięcie na emiterach T3 i T4 w miejscu R5 mam wstawiony rezystor 470k oraz w szereg z nim potencjometr 200k (suwak potencjometru w pozycji środkowej mniej więcej się znajduje). Dla napięcia zasilania 9V mam w punkt ustawione 4,5V. Jednak tak jak piszesz 12V to 12V i nie jest to bez znaczenia dlatego poprawię się i zasilę układ odpowiednim napięciem Smile (nie zapominając o ponownej regulacji napiec na kolektorze T1 oraz emiterach T3 i T4) Dodam jeszcze, że w zbudowanym układzie wzmacniacza m.cz. użyłem tranzystorów 548B i 557B, które posiadają wzmocnienie na poziomie 365. Uzyłem takich ponieważ takie akurat posiadam w chwili obecnej, jednak konstrukcja pozwala na szybką ich podmianę - fajny plus "Manhattan Style" Smile

Cytat:filmik z pracą tego wzmacniacza na słuchawkach niskoomowych w RX homodynowym.

Hmmmm aż tak głośno ? Wow Big Grin

Cytat:Oraz by było śmieszniej, ten sam układ "wzmacniacza słuchawkowego" z podłączonym głośnikiem - tak słychać na tym moim RX homodynowym

Aż sam sprawdzę pracę tego układu wzmacniacza m.cz. z głośnikiem tylko zastanawiam się jaki wpływ głośnika o impedancji 8 Ohm będzie miał na tranzystory T3 i T4 - ich temperaturę.
06-01-2021 23:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Prosty pięciopasmowy odbiornik KF (Konstrukcje krótkofalarskie dla początkujących) - SP9VQ - 06-01-2021 23:16

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 6 gości