Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Prosty pięciopasmowy odbiornik KF (Konstrukcje krótkofalarskie dla początkujących)
SP9LVZ Offline
Piotr
****

Liczba postów: 668
Dołączył: 13-01-2015
Post: #39
RE: Prosty pięciopasmowy odbiornik KF (Konstrukcje krótkofalarskie dla początkujących)
@Leszku SP6FRE, ten wzmacniacz (oryginalny, który symulowałeś) jest przeznaczony do słuchawek wysoko omowych, a nie do nisko omowych. Więc trzeba by zrobić symulacje dla słuchawek 2000-4000 omów i jeszcze trzeba by wiedzieć jakie mają parametry dynamiczne. Słuchawki wysoko omowe z którymi się spotkałem występują w różnych wykonaniach np. dynamiczne, piezoceramiczne... oraz mają różne pasma przenoszenia - ja mam komunikacyjne o charakterystycznym przenoszeniu (a nie wyrównane w paśmie 20Hz-20kHz), nie wiem czy ten program to uwzględni???
Do tego samego wzmacniacza można podłączyć różne j.w. słuchawki (wysoko omowe) i zupełnie inaczej słychać (co niedawno miałem możliwość testować).... mówiąc krótko słuchawki wpływają zdecydowanie na charakterystykę "odsłuchu". Kompensację pasma przenoszenia wzmacniacza proponuję zrobić indywidualnie "na słuch".... To samo zresztą jest ze słuchawkami nisko omowymi,... wystarczy mieć kilka zestawów i posłuchać czy są różnice.
Najlepiej wykonać i sprawdzić.... symulacje nie uwzględniają charakterystyki słuchawek, ja robię korekty po, a nie przed....
To tak jak z tym co pisze w kartach katalogowych transceiverów, wykesach parametrów, wielkie pomiary, kolorowe broszury,... ale co jest warte to dopiero stwierdzisz jak posłuchasz.... Big Grin

http://sp9lvz.sp-radio.eu/
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 22-12-2020 23:42 przez SP9LVZ.)
22-12-2020 23:37
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Prosty pięciopasmowy odbiornik KF (Konstrukcje krótkofalarskie dla początkujących) - SP9LVZ - 22-12-2020 23:37

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości