Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak rozpoznać przydatność nieznanego rdzenia
SP9FKP Offline
Piotr
*****

Liczba postów: 1,253
Dołączył: 28-06-2009
Post: #17
RE: Jak rozpoznać przydatność nieznanego rdzenia
Generalnie, rdzenie stosuje się po to by zamknąć pole magnetyczne w małym, ściśle określonym środowisku. Liczba AL mówi nam o zdolności skupiania tego pola w obrębie rdzenia. Im wyższa, tym bardziej skupia zmniejszając pole rozproszenia, tym samym, podnosząc indukcyjność zespołu uzwojenie-rdzeń. Jest jeszcze efekt dodatkowy: większa indukcyjność przy mniejszej ilości zwojów sprawia, że cewka ma wyższą dobroć (bo mniejsza rezystancja drutu nawojowego i mniejsza powierzchnia strat z efektu naskórkowego). Ale rdzeń nie jest doskonały i też wprowadza straty, które powodują pogorszenie wypadkowej dobroci. Patrząc na charakterystyki widać wyraźnie optimum (szczyt) dla określonych rdzeni w określonym zakresie częstotliwość. Oczywiście w Twoim przypadku nie możesz po prostu zerknąć na charakterystykę.
Zatem - pozostaje wykonać szereg pomiarów określających dobroć obwodu dla różnych częstotliwości i choć szacunkowo zorientować się co do dobroci by zdecydować o wykorzystaniu rdzenia, jego przydatności dla założonych zadań.
Generalnie, rdzenie o dużym AL nadają sie na dławiki, transformatory, baluny itp podzespoły gdzie kryterium dobroci schodzi na drugi plan a podstawowym są straty na danej częstotliwości. Rdzenie o małym AL stosujemy w obwodach rezonansowych, tam kryterium dobroci ma podstawowe znaczenie.

Praktykujący teoretyk
10-12-2020 13:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Jak rozpoznać przydatność nieznanego rdzenia - SP9FKP - 10-12-2020 13:10

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości