Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Odbiornik lampowy na 7 MHz z filtrem eletromechanicznym
SP6FRE Offline
Leszek
****

Liczba postów: 725
Dołączył: 20-09-2009
Post: #5
RE: Odbiornik lampowy na 7 MHz z filtrem eletromechanicznym
Witam!

Na początek mam kilka uwag ogólnych przy założeniu, że filtr ma częstotliwość 500kHz:
- częstotliwość generatora BFO to chyba 500kHz i powinna być uzyskana z rezonatora kwarcowego z możliwością dostrojenia częstotliwości do odpowiedniego zbocza filtra (nie mam doświadczenia ale czy filtry nie mają w kompecie kwarcowych pilotów?)
- częstotliwość heterodyny to zapewne 6.5-6.3 lub 7.5-7.7MHz
- zmieniłbym również kilka wartości elementów (głównie pojemności ale to detale)

Wydaje się, że nie ma przeszkód aby zastosować diody pojemnościowe, zapewniając ich wykorzystanie dla większych napięć w kierunku zaporowym.

Kondensator zmienny w tym układzie powinien być 3 sekcyjny aby z jedoczesną zmianą częstotliwości odbioru (heterodyna) zmieniało się również dostrojenie obwodów wejściowych i wejścia mieszacza.

Ale najważniejsze to zastąpienie co najmniej kilku lamp lampami podwójnymi.
Na pewno wzmacniacz m.cz. można wykonać na lampie ECL redukująć jedna z triod a generator BFO na triodzie lampy ECF redukująć druga triodę co w sumie pozwoli na eleiminację jednej z lamp ECC.
Podobnie, heterodynę można wykonać na triodzie lampy ECF a mieszacza na pentodzie tej lampy a rezygnując z wtórnika heterodyny udało by się usunąć drugą lampę ECC.

Wydaje się, że odbiornik ma od jednego do nawet trzech stopni za dużo. Rozważyłbym usunięcie wzmacniacza sygnału ARW (1/2 ECC) pobierając sygnał ARW z triody przed pentodą mocy a regulator wzmocnienia m.cz. wstawiłbym pomiędzy ostatnią triodę a pentodę końcową.
Obawiam się o wzbudzenie wzmacniacza w.cz lub p.cz. dlatego zrezygnowałbym z jednego ze stopni w jedynym lub w obu tych układach.

A zatem moja propozycja to:
- pierwszą lampą byłaby pentoda ECF stanowiąca wzmacniacz w.cz. i mieszacz jednocześnie. Trioda tej lampy byłaby hetrodyną. Kondensator strojeniowy byłby 2 sekcyjny, jeden na wejściu a drugi w heterodynie. Obciążeniem mieszacza byłby dławik szerokopasmowy a anoda połączona z filtrem przez pojemność i obwód rezonansowy jak jest obecnie.
- kolejnym stopniem byłby wzmacniaczp.cz również na lampie ECF. Pentoda działałaby tak jak obecnie pierwszy stopień wzmacniacza p.cz a trioda jak drugi stopień wzmacniacza ARW sterowany z triody lampy ECL.
- drugi stopień wzmacniacza p.cz działałby jak obecnie na pentodzie kolejnej lampy ECF a trioda tej lampy działałaby jako generator BFO.
- detektor diodowy pozostałby bez zmian natomiast pierwszym stopniem wzmocnienia m.cz. byłaby trioda lampy ECL a regulacja wzmocnienia m.cz działałaby pomiędzy triodą a pentodą lampy ECL. Sygnał dla ARW pobierany byłby z anody triody ECL jak wspomniałem wcześniej.

Ostatecznie schemat dałoby się sprowadzić do 4 lamp z czego 3 lampy to EFC (np. ECF82, 6F1P, itd) oraz do lampy podwójnej m.cz np. ECL82.

L.J.
31-05-2020 17:15
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Odbiornik lampowy na 7 MHz z filtrem eletromechanicznym - SP6FRE - 31-05-2020 17:15

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości