Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zaskakujący long wire?
SP5RF Offline
Robert
****

Liczba postów: 341
Dołączył: 13-03-2010
Post: #5
RE: Zaskakujący long wire?
No więc historia jest taka.
Kiedyś dawno dawno temu, w początkach radiofonii,
1923
Za pierwszą łączność Europa - Ameryka uważa się spotkanie trzech kolegów: Deloy'a 8AB (Francja), Shnella 1M0 (USA) oraz Reinartza 1XAM (USA). Stało się to w listopadzie 1923 r. Czytałem że było to na małej mocy i jeszcze tę moc zmniejszano w czasie łączności przełączając odczepy baterii anodowej, bo przedwojenne baterie anodowe miały odczepy na różne napięcia. To wszystko było możliwe gdyż na świecie - porównując do dzisiejszych czasów- była absolutna cisza radiowa.
I możliwe było robienie łączności Europa USA 2,5W. Pomyślałem: to nie wróci... Za duży smog elektromagnetyczny..

Minęło prawie 100 lat. Jest grudzień 2019. Na świecie pojawił się kwadrylion telefonów komórkowych, stacji TV, radiowych, satelitów, przetwornic, pilotów do alarmów i nadajników Wi-fi.

I ja mając nadajniczek 2,5 W + kulawą antenę LW na niewysokim drzewie pracowałem nad dostrojeniem anteny za pomocą trafo na rdzeniu pierścieniowym, , tak żeby nie wozić całej ciężkiej skrzynki antenowej. I kiedy nawinąłem kolejne trafo, nadałem swój znak na 14 MHz. z mocą 2,5W i tym kulawym LW... I zobaczyły mnie 2 SDR Beacony w USA.
Nic innego... Ale fajne!

Podsumowując: Stara homodyna 14 MHz, 2,5W CW i kawałek drutu na kasztanie pomiędzy 2 budynkami w ciasnej zabudowie.. Na foto mój Shack Smile) i foto strony.

Pozdrawiam świątecznie!! Smile)


Załączone pliki Miniatury
İmage İmage

73 Frycz SP5RF
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 23-12-2019 22:27 przez SP5RF.)
23-12-2019 22:27
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Zaskakujący long wire? - SP5RF - 16-12-2019, 1:58
RE: Zaskakujący long wire? - SP5RF - 23-12-2019 22:27

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości