Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zaskakujący long wire?
SP5RF Offline
Robert
****

Liczba postów: 341
Dołączył: 13-03-2010
Post: #1
Zaskakujący long wire?
Witajcie.

Mieszkamy w wynajętym mieszkaniu z racji zawodowych. Parter między budynkami. Gospodyni serdeczna nie zwraca uwagi na anteny (powiedziałem że to do RMF FM Smile) ale sąsiedzi tak :/ zarzuciłem więc antenę typu STEALTH Cool CZYLI 21 mtr. linki na kasztan obok budynku za pomocą procy i ciężarka ołowianego. Widoczność taka że jak nie wiesz że tam jest, to nie zauważysz. Antena radiowo kiepska Na 3,5 Europa Na 7 też a na 14 słaba Europa. 21 i 28 cisza.

Ale znalazłem Long Wire z DW Radio i ona ma na końcu takie 3 promienie. No więc zrobiłem taki pęk 5 przewodów po 1 mtr. każdy, zlutowałem i dolutowałem na drabince do końca anteny, po czym starannie rozłożyłem je w poziomie 3 mtr. nad ziemią za pomącą żyłki wędkarskiej.

Antena zaczęła się stroić inaczej i na 14 na REVERSE BEACON NETWORK sprawdziłem zasięgi 14 MHz 100w wyszły 3 stacje - 3 w USA !! sprawdziłem za godzinę i wyszło 5! 4 w USA i 1 (po raz pierwszy!) w Kanadzie Dzisiaj potitałem na 3,5 i wyszła gęsto Europa i USA W1NT z New Hampshire. Żadna sensacja ale chyba nigdy nie dowołałem się do SDR-a w USA na 3,5MHz. a miałem epickie anteny 80 mtr. LW, Delty, Windomy....

A tu taka marna antenka, zarzucona na kasztan, tylko z dodaną na końcu pojemnością nagle zaczyna zadziwiać?

Tyle że ja tego nie wymyśliłem oczywiście. Otóż w instrukcji RBM -1 jest napisane że z anteną prętową ma zasięg 5 km a z anteną prętową i gwiazdką - 10 km. I tyle. Smile) Teraz będę eksperymentował z tym. Ktoś ma doświadczenia jaka ta gwiazdka ma być?

Załączam schemat.
Chciałem poprawić poprzedni wpis ale nie mogę Huh
Podsyłam jak to wygląda w praktyce.
Dziś na 14 znowu Europa (cała) 3 x USA 1X Kanada.

Antenka działa Smile
Pozdr!
RF.


Załączone pliki Miniatury
İmage İmage İmage

73 Frycz SP5RF
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 16-12-2019 16:20 przez SP5RF.)
16-12-2019 1:58
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Zaskakujący long wire? - SP5RF - 16-12-2019 1:58
RE: Zaskakujący long wire? - SP5RF - 23-12-2019, 22:27

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości