Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Es'hail-2 / Qatar OSCAR-100
SP9BSL Offline
Sławek
*****

Liczba postów: 774
Dołączył: 20-10-2015
Post: #47
RE: Es'hail-2 / Qatar OSCAR-100
(24-04-2019 20:36)SO6R napisał(a):  Filtr od Sławka bardzo mi się podoba ale jest zbyt wielki wymiarowo do mojego chassis....potrzebuję coś mniejszego aby po mieszaczu filtrować lustrzanki i częściowo resztki LO wyciekające z mieszacza. Widzę, że Sławku dodałeś więcej elementów w stosunku do tego co w tabeli na stronie Matjaza.....czy to specjalnie przeliczałeś? U niego te filtry są na częstotliwości środkowe nieco poniżej 2.4 G - czy samymi regulacjami wkrętów można skorygować tam gdzie my potrzebujemy?

Zgadza się filtr jest dosyć duży - ma 20cm długości, filtr o tak dużej dobroci musi być duży - to po prostu fizyka.
Filtr zrobiłem kilka lat temu do eksperymentów z mikrofalami na podstawie artykułu Matjaza dotyczącego analizatora widmowego. Długości rezonatorów są proporcjonalnie przeskalowane (obecnie 27mm) z częstotliwości 2.1GHz. Przez dostrajanie pojemnościami (wkręty M3) da się przesunąć częstotliwość środkową filtru ale najwyżej o 20 MHz, przy większej zmianie zaczyna rosnąć tłumienie i nierównomierność charakterystyki ze względu na spadek dobroci układów rezonansowych. Filtr ze strony Matjaza da się skorygować do wymaganej częstotliwości pracy przez delikatne skrócenie rezonatorów jeśli komuś nie przeszkadzają jego gabaryty oczywiście.

73 Sławek
24-04-2019 21:41
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Es'hail-2 / Qatar OSCAR-100 - SQ7GVU - 01-03-2019, 9:16
RE: Es'hail-2 / Qatar OSCAR-100 - SP9BSL - 24-04-2019 21:41

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości