Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Lustro prądowe+jfet jako tłumik/wzmacniacz sterowany napięciem
SQ6FHU Offline


Liczba postów: 4
Dołączył: 27-02-2015
Post: #3
RE: Lustro prądowe+jfet jako tłumik/wzmacniacz sterowany napięciem
Witam!

Jeżeli jeżeli chodzi o regulację liniową, to nie jest ona mi w pełni potrzebna. Po prostu testowałem inne rozwiązania i wymyśliłem ten układ. Jest on nawet za dobry do moich zastosowań. Zdecydowałem się podzielić nim z kolegami, bo zaskoczyły mnie jego parametry(z symulacji). Myślę, że taki obwód mógłby znaleść inne zastosowanią i może warto go rozwinąć.
Moja f-miarka będzie miała 3 zakresy i na jednym chciałem taki układ, żeby regulować szerokość pętli histerezy przerzutnika schmitta za pomocą wzmacniacza regulowanego(szerokość w odniesieniu do wejścia obwodu). Robię to raczej jako wyzwanie techniczne niż jako wielce praktyczna funkcja. Potencjometr byłby za prostyTongue. Chciałbym aby obwód przy szerokiej pętli histerezy mógł mierzyć sygnały o dużej amplitudzie, ale odrzucając jednocześnie mniejsze zakłócenia, ale nie chcę stracić możliwości pomiaru słabych sygnałów, dlatego ma zmniejszać szerokość pętli. Spróbuję wykonać jakiś prototyp, pomierzyć i zobaczyć ile ten układ jest warty.
Witam ponownie!

Chciałem edytować posta, ale gdzieś zginęła opcja edycjiConfused i muszę napisać drugi.
Zdecydowałem się na zbudowanie prototypu podanego wyżej układu, żeby zbadać jego właściwości w praktyce. Zastosowałem tranzystory 2n3904, oraz J310. Na wejściu i wyjściu dałem wtórniki emiterowe. Do uzyskania napięcia ujemnego zastosowałem tzw. pompę ładunku. Poniżej schemat. Na płytce jest to samo z drobnymi zmianami.
İmageİmage
Tak wygląda przebieg na wyjściu przy amplitudzie 500mVp, 2,5MHz, i napięciu sterującym -110mV. Żółty - wejście , niebieski- wyjście , fioletowy-sterowanie.
İmage
Przy 30MHz amplituda spada o około -3dB:
İmage
Ale to raczej nie do końca jest pasmo przenoszenia obwodu, gdyż zmienia się ono wraz z napięciem sterującym(wzrasta przy większym tłumieniu).

Poniżej seria zrzutów ekranu przy różnych napięciach ster. Można odczytać wartość napięcia sterującego w prawym dolnym rogu.
İmageİmageİmageİmage
Sporządziłem także charakterystykę, jednak wartość międzyszczytową odczytywałem z oscyloskopu, a wynik nieco "pływał", więc nie jest zbyt dokładny.
İmage
Wartość tłumienia oczywiście nie dąży do nieskończoności. Jest ona ograniczona poprzez rezystor 4,7kΩ połączony równolegle z jfetem.

Próbowałem kompensacji charakterystyki częstotliwościowej za pomocą dołączonego trymera i przy zerowym tłumieniu udaje się osiągnąć płaską charakterystykę do ok. 61MHz, jednakże po zwiększeniu tłumienia charakterystyka zostaje zaburzona i układ zachowuje się wtedy jak filtr górnoprzepustowy. Tranzystor który zastosowałem w układzie (mmbt3904) ma oczywiście dużo mniejsze ft(250MHz)od tranzystora z symulacji (BFP93A, ft 6GHz), dodatkowo w układzie znalazły się dodatkowe wtórniki emiterowe, co tłumaczy mniejsze pasmo. Spróbuję wstawić BFR93A i wtedy sprawdzić zachowanie obwodu.


Pozdrawiam.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-01-2017 6:20 przez SQ6FHU.)
17-01-2017 12:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Lustro prądowe+jfet jako tłumik/wzmacniacz sterowany napięciem - SQ6FHU - 17-01-2017 12:36

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości