Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
TRX 10 MHz. CW coś nawala?
SP6IFN Offline
Ryszard
****

Liczba postów: 455
Dołączył: 23-03-2010
Post: #13
RE: TRX 10 MHz. CW coś nawala?
TAK, użyty tu kwarc jest overtonowy, a skoro tak, to projekt tego VXO jest wadliwy.
Aby uniemożliwić pracę kwarcu na 3-cim overtonie i zmusić go jedynie do pracy na podstawowej częstotliwości należało w D (drenie) tranzystora umieścić obwód rezonansowy na częstotliwość podstawową. Sygnał do przemiany należy wtedy pobierać z uzwojenia sprzęgającego tegoż obwodu LC.
Druga nieprawidłowość wynikająca ze schematu.....nie zablokowany do masy jest dren tranzystora, chyba że konstruktor dokonał tego w czasie uruchamiania generatora.......proszę dokładnie sprawdzić.
Proszę spróbować (skoro już istnieje) w obecnym układzie zmienić obecnie istniejące tam dławiki na obwód LC strojony rdzeniem cewki, na częstotliwości podstawowej kwarcu. Jeśli kwarc nie uległ uszkodzeniu w czasie "poniewierania przesyłki podczas transportu" to układ powinien pracować.
Teraz propozycja Zdzisława z diodą w bramce tranzystora. ZAWSZE usuwam wstawione tam diody, nie pomagają, a wręcz przeszkadzają, zniekształcając sygnał generatora i zmniejszając amplitudę jego drgań. Ktoś to kiedyś tak wymyślił, inni powielają i tak "koło się toczy". Wiele razy miałem już z tym problemy, a nauczył mnie tego "ŚP" Ziemowit SP6GB, wyjadacz - konstruktor układów nadawczo-odbiorczych. NIGDY też nie montuję diod przeciwsobnie ustawianych na wejściu antenowym odbiornika (w tej konstrukcji są), bo to proszenie się o kłopoty z odbiorem. Przerobiłem ten temat 30 lat temu, w okresie gdy budowałem legendarne już dzisiaj TRxy konstrukcji SP5WW.
Rysio!
30-07-2015 21:56
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
TRX 10 MHz. CW coś nawala? - SP5RF - 27-07-2015, 10:06
RE: TRX 10 MHz. CW coś nawala? - SP6IFN - 30-07-2015 21:56

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości