Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 11 Głosów - 4 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tranciever Тюльпан-DSP
Toral Offline
Olaf, SQ5NHC
*

Liczba postów: 24
Dołączył: 18-10-2010
Post: #845
RE: Tranciever Тюльпан-DSP
Spadek napięcia na diodzie zależy nie tylko od materiału z którego zostało wykonane złącze ale również od prądu jaki płynie przez diodę oraz od temperatury diody. Ten irytujący prążek pojawiał się po jakiś 2 minutach od włączenia. Czyli po czasie jaki potrzebowała dioda żeby się rozgrzać od przepływającego przez nią prądu co powodowało większy spadek napięcia na niej. Działo się to na wyższych pasmach np 10m. Tu prąd czerpany przez mieszacz osiąga 60mA. W pasmach niższych to zjawisko nie występowało bo prąd pobierany przez mieszacz był wielokrotnie niższy (6mA na 160m). Z tego co zaobserwowałem metodą pomiaru, prążek pojawiał się przy napięciu poniżej 4V. Tu muszę zaznaczyć, że stabilizator LM1117-5 nie był w żaden sposób przeciążony. Niższe napięcie na jego wyjściu było spowodowane wzbudzeniem się tego układu. Te układy lubią się wzbudzać i nie jest to nic nadzwyczajnego. Pomiar wykonałem bezpośrednio na wyjściu stabilizatora oraz 5mm dalej na kondensatorze tantalowym różnica była ok. 300mV. Na początku pomyślałem, że ścieżka jest uszkodzona. ale później... nie niemożliwe. Okazało sie, że przyłożenie przewodu pomiarowego do wyprowadzenia stabilizatora w dużym stopniu redukuje wzbudzenie. Stąd wyższe napięcie.
Do zasilania mieszacza celowo użyłem stab. ADJ. Z noty katalogowej wynika że górne napięcie pracy układów POXXXX to 3,6V, a maksymalne po wyżej którego najprawdopodobniej nastąpi uszkodzenie to 4,6V. Dlatego zastosowanie stab. 5V to średni pomysł.
Equalizer -
Arturze zrób eksperyment. Podłącz miernik mocy, taki wskazówkowy jak pokazywałeś na filmie. Ustaw suwaki w połowie. Włącz w MENU Equalizer. Następnie zacznij nadawać i mów do mikrofonu. Obserwuj ile się wychyla wskazówka. Teraz wyłącz EQ i pomów do mikrofonu. Różnica jest kolosalna. Nie trudno zauważyć. Teraz ustaw suwaki max. w górze. Włącz EQ i ponów próbę.
Ja to robiłem używając oscyloskopu cyfrowego z bardzo długa podstawą czasu podłączonego do sztucznego obciążenia. Tak na oko moc przy suwakach ustawionych w połowie jest jakieś 4-5 razy mniejsza niż przy wyłączonym EQ. Natomiast gdy suwaki damy w górę nie ma różnicy czy EQ jest włączony czy nie. Stąd mój wniosek, że EQ tylko tłumi... uf Smile
29-05-2016 22:02
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Tranciever Тюльпан-DSP - Toral - 29-05-2016 22:02
Transceiver Тulip - EA7HOG - 27-06-2016, 19:06

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 5 gości