Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 11 Głosów - 4 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tranciever Тюльпан-DSP
Toral Offline
Olaf, SQ5NHC
*

Liczba postów: 24
Dołączył: 18-10-2010
Post: #843
RE: Tranciever Тюльпан-DSP
Wiesz Artur, co z tego, że masz super niskoszumny przetwornik jeśli przed nim jest w sumie jakieś 20 wzmacniaczy operacyjnych, które szumią jak jasna cholera nie mówiąc o niedoskonałości filtrów, pływaniu ich parametrów od temperatury i mikrofonowaniu... Zresztą to i tak są tylko dywagacje teoretyczne. Najlepiej by było taki układ zmontować i pomierzyć. Tu powinien się wypowiedzieć Георгий.
Z innej beczki...
Zrobiłem z powodzeniem małą modyfikację zasilania mieszacza PO3B14. W Twoim rozwiązaniu obniżasz napięcie 5V przy pomocy diody.
W dwóch z czterech Tulipanów, które zbudowałem pojawił się prążek jakieś cztery kratki na lewo od linii środkowej (przy USB).
Zacząłem sprawę badać okazało się, że napięcie po diodzie wynosi jakieś 3,6V zamiast 4,3V. Częściowo winnym był pobór prądu jaki mieszacz pobierał. Przy 160m wynosi on 6mA natomiast przy 10m 60mA. Tak duży prąd powodował grzanie się diody i jeszcze większy spadek napięcia niż by to wynikało z samego obciążenia. Na domiar złego stabilizator 5V (LM1117-5) wzbudzał się co powodowało dodatkowy spadek napięcia.
Po wymontowaniu diody, a tym samym odłączeniu zasilania mieszacza, napięcie stabilizatora wróciło do normy (4,96V). Postanowiłem zastosować oddzielny stabilizator do zasilania mieszacza. Wykorzystałem stare miejsce po stabilizatorze 3,3V i zastosowałem układ LM1117-ADJ. Dzielnik rezystorowy dobrałem tak aby uzyskać 4,3V, a sam stabilizator zasiliłem z 12V. Po tym zabiegu dokuczliwy prążek znikł, a napięcie zasilające mieszacz jest stabilne bez względu na pasmo. Stabilizator 5V, który zasila wzmacniacze operacyjne między innymi filtrów także pracuje już stabilnie.
28-05-2016 23:11
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Tranciever Тюльпан-DSP - Toral - 28-05-2016 23:11
Transceiver Тulip - EA7HOG - 27-06-2016, 19:06

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 51 gości