Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 11 Głosów - 4 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tranciever Тюльпан-DSP
Toral Offline
Olaf, SQ5NHC
*

Liczba postów: 24
Dołączył: 18-10-2010
Post: #832
RE: Tranciever Тюльпан-DSP
Witajcie,
Po zbudowaniu 4 Tulipanów chciałem się z Wami podzielić swoimi refleksjami.
Георгий mam nadzieję, że odczytasz to co napisałem. W razie problemów postaram się przetłumaczyć Smile

1. a początek taka informacja. Pozycja "0" (ZERO) w equalizerze jest wtedy gdy wszystkie suwaki są maksymalnie w górze, a nie jakby sugerowała logika w połowie.
2. Nowsze softy do DSP niż ten ze strony Artura powodują przesterowanie toru nadawczego. (np.Przy FM i PWR 100 na wyjściu wzmacniacza operacyjnego zaraz po CS4272 sinusoida ma obcięty dół). Na początku poradziłem sobie z tym zmieniając wartości elementów na takie jak w Icomie IC-7100, ale tak naprawdę tor nadawczy zaczął działać prawidłowo dopiero po wgraniu starego softu.
3. W AM i FM po przełączeniu z nadawania na odbiór częstotliwość przesuwa się o 4kHz w górę. Po ruszeniu głównym enkoderem + - 10Hz częstotliwość wraca do nastawionej. To samo dzieje się po wyjściu z menu "kalibracja częstotliwości".

Dobrze by było poprawić, zmodyfikować... :
1. Przydałaby się w MENU oddzielna regulacja AGC nadajnika dla każdej z emisji. U mnie jest tak: dla SSB AGC ustawione mam na 10 (wtedy jest ładny przebieg na oscyloskopie przy próbie dwutonowej). Dla FM kiedy mam ustawione AGC na 53 dewiacja osiąga 2,5kHz. Dla AM kiedy AGC mam ustawione na 23 (wtedy modulacja osiąga 90% ALE UWAGA! przy mocy nośnej ustawionej na 5W czyli PWR 13). No właśnie. I tu przydałaby się regulacja mocy maksymalnej w AM czyli nośnej (również ustawiana w MENU).
2. Bardzo przydałaby się możliwość całkowitego wyłączenia podsłuchu.
3. Zamiast Reverberatora mógłby być Fazer.
4. Zamiast tabelki zmiany częstotliwości można by użyć jednego przycisku umieszczonego obok gałki strojenia. Krótkie przyciśnięcie powodowałoby zmianę kroku strojenia na 1kHz, a długie przyciśnięcie (np. 2sek.) krok 1MHz. Następne krótkie przyciśnięcie i powrót do kroku 10Hz.
5. Może przycisk "TUNE" sterujący automatyczną skrzynką antenową np. ICOM AH-4.
Pozdrawiam
Olaf
15-05-2016 17:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Tranciever Тюльпан-DSP - Toral - 15-05-2016 17:18
Transceiver Тulip - EA7HOG - 27-06-2016, 19:06

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 13 gości