Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 11 Głosów - 4 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tranciever Тюльпан-DSP
SP5FCS Offline
Adam
*****

Liczba postów: 1,071
Dołączył: 02-02-2009
Post: #87
RE: Tranciever Тюльпан-DSP
Początkowo też chciałem wykonać fabryczne płytki aby przyśpieszyć składanie tego radia. Po dokładnym przejrzeniu projektów druków doszedłem jednak do wniosku, że w wielu miejscach należałoby poprawić dostępne projekty.

Udało mi się pozyskać fabryczną płytkę sterownik R6DAN (foto-1) dlatego od niej zaczynam prace nad tym radiem. Przeglądając płytkę i projekt sterownika odnoszę wrażenie że druk był projektowany pod AutoRouter-em. Sposób prowadzenia ścieżek, jednolite szerokości ścieżek, wielokrotne przechodzenie z dołu na górę druku, przelotki na ścieżkach zasilania są również typowe dla pracy AutoRouter-a. W projekcie jest bardzo dużo przelotek (vias), za dużo jak na ręczne projektowanie.

Jako przykład "dziwnego" przebiegu ścieżek (foto-3) pokazuję sieć zasilania procesora CPU_VDD. Te ścieżki raczej nie zastały narysowane ręcznie. Niestety po automatycznym trasowaniu ścieżek trzeba druki koniecznie poprawiać ręcznie. W wielu miejscach da się poprawić projekt druku: trasę i szerokości ścieżek, ilość przelotek. Wiem, że druk jest poprawny a zmontowany sterownik działa jednak takie elementy jak: szerokość ścieżek na zasilaniu, przelotki na zasilaniu należy poprawić.

Nie rozumiem roli znaczników (+) na przelotkach (vias) na brzegach druku (foto-2). Należy unikać sytuacji w których farba z opisu druku wpływa do otworów.
Dlaczego złącza nie są montowane z jednej strony (od dołu procesora) ?
Obudowy pod stabilizatory są za małe do ręcznego lutowania.

Aby była jasność mam wielki szacunek dla autorów projektu (RX9CIM, R6DAN, grupa z forum cqham.ru) za włożoną pracę w radio TULIP i proszę mojego postu nie traktować jako atak na projekt a jedynie jako konstruktywne uwagi mające na celu poprawę jakości radia.


Załączone pliki Miniatury
İmage İmage İmage

73 Adam
22-05-2015 11:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Tranciever Тюльпан-DSP - SP5FCS - 22-05-2015 11:36
Transceiver Тulip - EA7HOG - 27-06-2016, 19:06

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 8 gości