Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 7 Głosów - 4.14 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
SP9FYS Offline
Zaawansowany użytkownik
****

Liczba postów: 288
Dołączył: 12-12-2009
Post: #853
RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
(18-11-2016 23:13)bolanren napisał(a):  Znalazłem w necie taki oto wzmacniacz . Czy któryś z Kolegów testował może podobny układ? W artykule autor wspominał o tym, że stosuje go do anten z ujemnym zyskiem. Tranzystory mają podobno pracować z zerowym prądem kolektora 15mA gdy są bez radiatora oraz 30 mA z radiatorem.
...

Lata temu używałem w moim trx-ie podobnego układu jako przedwzmacniacza w.cz. Była to jednak połówka tego co w załączniku (układ nie był symetryczny). Pracował z tranzystorem BFW16 z prądem około 30mA. Ten prąd należy tak ustawić rezystorem w emiterze aby Rwe była w pobliżu 50om (tak przynajmniej ja to robiłem). Rdzeń w transformatorze wyjściowym był przypadkowy (takie czasy) o średnicy 10-12mm nawinięty 2x10zw lekko skręconą parą przewodów. Uzwojenie sprzężenia zwrotnego -3 zw. W takiej konfiguracji wzmacniacz dawał około 12dB wzmocnienia. Zmieniając liczbę zwojów tego uzwojenia łatwo zmieniać można jego wzmocnienie - mniejsza liczba zwojów - większe wzmocnienie. Kierunek sprzężenia ma być taki, żeby wzmocnienie wzmacniacza spadało po załączeniu tego uzwojenia.
"Organoleptycznie" mogłem ocenić, że jego załączenie minimalnie zwiększało poziom szumu odbiornika a pogorszenie dynamiki było niewyczuwalne .
Stąd -> http://www.cqham.ru/lib.htm można ściągnąć kanoniczne pozycje:
->Эрик Т. Ред Схемотехника радиоприемников. Практическое пособие.
->Эрик Т. РедСправочное пособие по высокочастотной схемотехнике.
Są tam bardzo przystępnie opisane metody projektowania i konstrukcje takich wzmacniaczy.

Ryszard
19-11-2016 3:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF - SP9FYS - 19-11-2016 3:38

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości