Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 7 Głosów - 4.14 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
bolanren Offline
Jerzy SP5RZM
****

Liczba postów: 425
Dołączył: 10-04-2011
Post: #838
RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
Niestety, lecz przy budowie boksu do sprawdzania kwarcowego filtru PP9-A2-2R popełniłem pewien błąd. Zbyt dokładnie wszystko spasowałem nie biorąc pod uwagę faktu, że fabrycznie wykonane filtry mogą mieć znacząco różniące się od siebie wymiary dochodzące do 0,5 mm .. W rezultacie drugi kwarcowy PP9 ledwie udało mi się do środka "przyrządu" wcisnąć. Charakterystyka przebadanego kolejnego filtru PP9 lekko się w paśmie przepuszczania od poprzedniej sztuki różniła. Przypuszczam, że charakterystyka XF-9B jest od polskich filtrów lepsza ale niestety aby to sprawdzić, to muszę lekko rozpiłować wnętrze boksu, bo akurat ten filtr jest jeszcze od PP9 szerszy..Smile
Postanowiłem sprawdzić jak będzie wyglądała charakterystyka badanego filtru PP9 -A2-2R z transformatorami nawiniętymi na rdzeniach BN-43-2402 . Zastosowałem te same przekładnie, czyli 2zw oraz 6 zwojów. Uzyskany rezultat tłumienia poza pasmem był blisko o 8dB gorszy od poprzedniego, w który zastosowałem rdzenie BN-43-202. Może jest to sprawa zwiększenia ilości zwojów transformatora? Jeszcze tego nie sprawdzałem ..
Dzisiaj okazało się, że Kolega z analizatorem NWT500 ma jakiś problem i z pomiarów nic nie wyszło. Szukam jakiejś "dobrej duszy" z Warszawy ze sprawnym analizatorem i dynamiką 90dB. Próbowaliśmy mierzyć nasze filtry lecz szum w dolnej części charakterystyki, w okolicy - 50dB w dół był koszmarny.


Załączone pliki
.pdf  charakterystyka filtru PP9 z transf. na rdzeniu BN 43-2402.pdf (Rozmiar: 17.63 KB / Pobrań: 609)
.pdf  charakterystyka filtru PP9-A2-2R _ 1988 r..pdf (Rozmiar: 17.87 KB / Pobrań: 582)
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 23-10-2016 21:56 przez bolanren.)
21-10-2016 23:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF - bolanren - 21-10-2016 23:12

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 14 gości