Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 7 Głosów - 4.14 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
SP9LVZ Offline
Piotr
****

Liczba postów: 654
Dołączył: 13-01-2015
Post: #477
RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
Nie do końca poprawną prace automatyki i środki zaradcze opisywałem w czasie uruchamiania mojej płytki. Pierwsza sprawa to brakujący kondensator rozdzielający wzmacniacz operacyjny od potencjometru montażowego ARW, oraz dodatkowe większe kondensatory w ARW. Proponuję dać mniejszy potencjometr montażowy nie 10k tylko 1k5. Automatyka nie ogranicza szumów odbiornika przy słabych sygnałach z anteny, wręcz przeciwnie przy słabych sygnałach zwiększając wzmocnienie wzmacniaczy powiększa odsłuch szumów. Z szumami walczymy poprzez: zoptymalizowanie napięcia BFO na demodulator, zastosowanie nisko szumowego wzmacniacza operacyjnego w miejsce uA741, dodanie kondensatora w sprzężeniu zwrotnym wzmacniacza operacyjnego 270-680 pF (równolegle do R14).
Ogólna moja propozycja jest taka, uruchomić poprawnie odbiornik bez ARW na ręcznej regulacji wzmocnienia - można to zrobić w ten sposób, że na pin który jest wyjściem do s-metra podać z dodatkowego potencjometru (4k7) napięcie ręcznie regulowane (2-5 V), w tym czasie nie podawać napięcia m.cz. na układ ARW. Automatyką proponuję zająć się na koniec uruchamiania TRX. Jest jeszcze prawdopodobnie jedna możliwość poprawy pracy automatyki na tej płytce, ale nie mam w tej chwili czasu by sprawdzić,... możne w sierpniu dojdę do tego.
Pozdrawiam, wszystkich.

http://sp9lvz.sp-radio.eu/
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 12-07-2015 10:03 przez SP9LVZ.)
12-07-2015 10:03
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF - SP9LVZ - 12-07-2015 10:03

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości