Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 7 Głosów - 4.14 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
SP9LVZ Offline
Piotr
****

Liczba postów: 695
Dołączył: 13-01-2015
Post: #348
RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
Jeśli można skreślić kilka słów jeśli chodzi o ten nieszczęsny wzmacniacz rewersyjny w woli wyjaśnienia problemu. Wcześniej już coś na ten temat pisałem ale sprawa wymaga chyba wyjaśnienia. Podstawowa kwestia jest taka że mieszacz diodowy jest układem rewersyjnym (działa do przodu i do tyłu co wykorzystujemy w układzie), to znaczy działa w obu kierunkach i po zamianie sygnałów między sobą na RF, LO i IF dalej działa jako mieszacz. Tego problemu z działaniem "wstecz" nie maja mieszacze np. oparte na komórkach Gilberta (NE602, AD831).
Na podstawie mojej wiedzy jest tak:
1. Problem z szerokopasmowym dopasowaniem pomiędzy mieszaczem diodowym polega na tym, iż po mieszaczu diodowym na wyjściu pośredniej są jeszcze oprócz pożądanego sygnału (w naszym przypadku 9MHz) inne produkty mieszania w tym sygnał lustrzany. Jeśli po mieszaczu jest od razu filtr kwarcowy (dopasowany impedancją np. trafo 1:9) to 9MHz przejdzie przez filtr kwarcowy, a pozostałe częstotliwości się odbiją i wrócą do mieszacza, powodując kolejne produkty mieszania, co pogarsza warunki odbioru. SWR dla tych poza 9 MHz częstotliwości przymnijmy że jest nieskończoność (w rzeczywistości mniej). Nie chodzi tu tylko o wysokie IP3 samego mieszacza, ale jedno z drugim ma oczywiście związek.
2. By wyeliminować ten problem jest wzmacniacz na J310, co przez niego przejdzie to już nie odbije się do mieszacza. Niby problem z głowy ale nie do końca.
3. By przez niego przeszło musi mieć on na wejściu impedancję dopasowaną do impedancji mieszacza i to szerokopasmowo jeśli chodzi o SWR wejścia, a jak mierzymy tak nie jest. Jest na pewno lepiej niż bez niego bo mierzona impedancja wynosi ok. 25 omów w szerokim zakresie. SWR wychodzi: 2:1. Czy jest zatem tak tragicznie???? Energia odbita tylko 11%, w stosunku do nieskończoności! Idealnie by było by miał 50 omów bo by wszystko przez niego przeszło dalej i po problemie z odbiciami. Czy warto dalej kombinować jak mamy problem tylko na poziomie 11%?
4. Inna sprawa za samym IP3 mieszacza, bo możemy dać mieszacz wysokopoziomowy z dużym IP3, ale na te odbicia to nie ma znaczenia. Wiec zmiana tego parametru jest bezpośrednio związana z zastosowanym układem mieszacza oraz oczywiście innymi czynnikami jak ten opisany wyżej.
5. Ostatnia sprawa, według mojej wiedzy IP3 wejścia odbiornika to nie to samo co poziom LO podawany na mieszacz. Jeśli podajemy na mieszacz SBL-1 LO+7dB, to IP3 wejścia będzie +12dB. Rożnica to wartość tłumienia mieszacza 5 dB. Może ktoś to potwierdzi lub zaprzeczy.
Bardzo wysoki IP3 jest potrzebny gdy: mamy sąsiada z kW w antenie, mamy lokalną radiostację broadcastingową, pracujemy w zawodach gdy sygnały są na bardzo dużym poziomie, itd,... w "normalnej pracy" gdy nie ma tych czynników, albo radio tylko na wakacje, nie potrzeba walczyć z IP3.

To na tyle,... może ktoś uzupełni lub poprawi infomacje

http://sp9lvz.sp-radio.eu/
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-03-2015 16:06 przez SP9LVZ.)
18-03-2015 16:02
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF - SP9LVZ - 18-03-2015 16:02

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 23 gości