Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 7 Głosów - 4.14 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
SP9LVZ Offline
Piotr
****

Liczba postów: 659
Dołączył: 13-01-2015
Post: #225
RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
(05-03-2015 19:28)DA_KAR napisał(a):  
(04-03-2015 15:17)SP9LVZ napisał(a):  Rozważania na temat teorii czasu wskazują, iż prace nad wzbudnicami stoją w miejscu... brak czasu to oczywiście tylko wymówka,... opadły emocje, pierwsze szybkie rezultaty osiągnięte, a z kolejnymi trudniej, więc w nie ma po prostu mobilizacji...
Jak wiadomo, najbardziej motywujące są te działania, które przynoszą natychmiastowy skutek.
Można zrobić po amerykańsku, plan, plan, plan,... i realizacja. Codziennie tylko 30 minut z 24 godzin na nasze hobby, a w ciągu tygodnia wyjdzie nam już 3 godziny pracy nad układem,...

To prawda. Żeby nie stać w miejscu "przegwizdałem" wczoraj przy pomocy NWT
filtr PP9 i piloty. Bardzo mnie ciekawiło jaką ma charakterystykę wyrób fabryczny.
Spodziewałem się bardziej wyrównanego szczytu a tu jeden bok trochę opada.
Ale ogólnie nie jest źle. Mieści się w danych katalogowych. Kiedyś popełniłem
drabinkę czerokwarcową i widzę że nie muszę się wstydzić. Mój miał bardziej
równy szczyt tylko troszkę wolniej opadały zbocza. Z tego co pamiętam, niestety
bo padający dysk wszystko zabrał. Zaspokoiłem ciekawość, mogę lutować dalej.
Jestem trzy kroki z tyłu ale dla mnie sukcesem będzie osiągnięcie mety.
Na przegonienie czołówki nie liczę bo brak mi wiedzy.
Obserwuje Wasze zmagania i próbuję podążać Waszą ścieżką.
Pozdrawiam

Darek

Dobrze jest zweryfikować czy filtr nie jest uszkodzony,... bo i takie się zdarzały wśród sprzedawanych z drugiej ręki.. też to robię na VNA,
natomiast często sprawdzam przenoszenie całego toru odbiorczego RX, czyli filtr jest już w "naturalnych" warunkach i do tego dochodzi charakterystyka przenoszenia całego toru m.cz. Można to robić wieloma programami komputerowymi z sygnału m.cz., ja najbardziej do tego celu lubię korzystać z WaveSpectra wystarczy uruchomić generator kwarcowy lub w jakikolwiek sposób wytworzyć nośna na paśmie i przestroić odbiornikiem po tej nośnej, otrzymamy charakterystykę przenoszenia w dB. Nie trzeba żadnych drogich przyrządów pomiarowych.
Poniżej przykładowo przenoszenie samego toru m.cz. z filtrem aktywnym od dołu i od góry w odbiorniku homodynowym. Jak widac od dołu wyszło o 100 Hz za wysoko (odcina od 400 Hz zamiast od 300 Hz), a od góry jakoś opada, ale mogło by być lepiej,... na ucho tego się tak nie wyczuje. Można takim sposobem ustawiać np. BFO w stosunku do zbocza filtru. Analizatorem VNA takiego testu już nie da się zrobić,.. zabawa jest super, program darmowy, realizacja prosta, żadnych dopasowań do miernika, sygnał m.cz. na kartę dźwiękową...

Test przenoszenia m.cz. homodyny:
İmage

Tak wygląda obraz odbioru na odbiorniku SDR (zielony wykres to aktualnie odbierany sygnał, czerwony to uzyskana obwiednia - przy dłuższym słuchaniu obwiednia zrobiła by się bardziej liniowa):
İmage

http://sp9lvz.sp-radio.eu/
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-03-2015 22:04 przez SP9LVZ.)
05-03-2015 21:47
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF - SP9LVZ - 05-03-2015 21:47

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 7 gości