Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 7 Głosów - 4.14 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
SP9LVZ Offline
Piotr
****

Liczba postów: 659
Dołączył: 13-01-2015
Post: #106
RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
U mnie już automatyka działa w porządku, usunąłem ostatni mankament.
Chodziło o pojawianie się w czasie jak SL621 dostawał duży sygnał na wejście coś w rodzaju chrobotu zanim automatyka w pełni zadziałała. Opis tego problemu jest w karcie katalogowej SL621: The supply must either have a source resistance of less than 2ohm at LF or be decoupled by at least 500uF so that it is not affected by the current surge resulting from a sudden input on pin 1.
Niestety stabilizatory 6V nie dają wystarczającego impulsu prądu i trzeba dać C19 w obwodzie zasilania SL621 co najmniej 500uF. Ja do wlutowanego już 100uF dołożyłem 470 uF i problem uległ likwidacji. W tej chwili automatyka działa poprawnie. Musi tu być tak duży kondensator.
W czasie jak nie ma sygnału na wyjściu SL621 jest 0V, przy maksymalnie zatkanej automatyce jaką osiągałem napięcie dochodziło do 3V. Przy tym napięciu SL612 ma obniżone wzmocnienie o 15dB, dwa układy -30dB. Automatyka na SL612 zaczyna działać od 2V.
Mam obawy co do pracy płytki jak będzie przełączanie TX/RX jakie będą efektu przy tak dużych kondensatorach po stronie 6V. Chyba przydało by się dać bardziej wydajniejsze stabilizatory 1A.

Co do obwodu Q5+wzmacniacz operacyjny, to jak wszystkie elementy są dobrze wlutowane i nie ma jakiś problemów po lutowaniu to musi działać dobrze, bo nie ma błędów na ścieżkach... sprawdź elementy i czy nie ma gdzieś zwarć?? Ja otrzymuję naprawdę potężny sygnał po wzmacniaczu operacyjnym, potencjometr siły głosu mam minimalnie odkręcony.... wręcz aż za mało... dosłownie jakieś 10 stopni od masy. W połowie obrotu nie da się już słuchać tak odbiornik ryczy....
Najlepiej sprawdź na słuchawkach odstęp sygnałów od poziomu szumu odbiornika, przy dużych sygnałach wieczorem na 80m - jeśli masz słaby sygnał m.cz. niewiele wyższy od poziomu szumów to coś jest nie tak... ale wtedy ja bym jeszcze zastanowił się nad poprawnie zmontowanym wzmacniaczem rewersyjnym i czy podajesz odpowiedni sygnał na mieszacz diodowy z VFO (DDS) - powinien być na poziomie 700mV. Pomijam w rozważaniach sprawę anteny,... jeśli masz LW to mam nadzieję, że jest jakoś dopasowana do mieszacza który ma impedancję wejścia 50 omów,... Ja na testach słucham wprost z anteny (50 omów na wejściu do odbiornika - sloper 19m z dopasowaniem impedancji) bez filtrów pasmowych, ale VFO na 80m mam ustawione na 12,700 MHz.


Jak będę miał więcej czasu to zrobię zdjęcia jak to wygląda po poprawkach i zrobię film jak słychać,..

http://sp9lvz.sp-radio.eu/
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 04-02-2015 22:33 przez SP9LVZ.)
04-02-2015 21:45
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF - SP9LVZ - 04-02-2015 21:45

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 4 gości