Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 7 Głosów - 4.14 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
SP9LVZ Offline
Piotr
****

Liczba postów: 659
Dołączył: 13-01-2015
Post: #12
RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
Witam wszystkich po raz pierwszy. Dzięki Jerzemu też rozpoczynam składanie nowej wersji płytki Plesseya G4CLF. Mam doświadczenie z krajową wersją tej płytki wg. SP5WW (uruchomiłem ich kilka sztuk w różnych wersjach), w jednej z nich stosowałem SL612. Ostatnio w trx'ach używam NE5534 zamiast uA714. Jako że zaczęliśmy składać płytkę w kilka osób czuję się też zobowiązany do analizy układu i podpowiedzi jak uruchomić układ wg. G4CLF. Warto poczytać oryginalny opis montażu G4CLF, bo on tam wyjaśnia użycie elementów oznaczonych gwiazdką, na które trzeba zwrócić uwagę jak się montuje układ. A teraz do rzeczy:
Mietek nie za dużo dał informacji jak słucha ten "szum" czy po TBA810???.... jeśli tak słucha już po TBA810 to wcześniej pisałem do Jerzego o tym kondensatorze C27 - trzeba go zmienić na 100nF, bo na C27 10 nF będziesz tylko słyszał szumy - to jest za mała wartość w torze m.cz.!,... druga sprawa to jak stosujemy SL1640 to nie lutuje się tego R9 (330 omów) - ten R9 jest potrzebny do układów SL641. Jeśli te kroki będą wykonane to trzeba sprawdzić napięcie na nóżce (6) NE5534 czyli na jego wyjściu - czy jest na niej połowa napięcia zsiadania, jeśli nie - to na koniec trzeba ustawić polaryzację wejścia układu poprzez zmianę R12 (dobrać rezystor w emiterze tranzystora) i powinno wszystko pracować prawidłowo.
Niestety nie miałem jeszcze czasu zabrać się do montażu, ale myślę że w tym tygodniu nadrobię to..

Jeśli chodzi o zmiany układowe to ja bym ten fragment układu przedwzmacniacza m.cz. w ogóle przerobił, tak żeby nie było tu problemu. Dał bym inny układ wzmacniacza m.cz. np. TBA 820, oraz UC 6 oraz J310 dał bym w wersji przewlekanej, było by mniej problemów. Ale myślę że propozycje modyfikacji płytki do kolejnej wersji zostawić trzeba na później jak uruchomimy kilka płytek i porównamy doświadczenia co i jak.


Załączone pliki Miniatury
İmage

http://sp9lvz.sp-radio.eu/
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 25-01-2015 22:03 przez SP9LVZ.)
25-01-2015 22:03
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF - SP9LVZ - 25-01-2015 22:03

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 5 gości