Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 2 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Prosta homodyna dla początkujących
HF8V Offline
Tomek(ex SP8WJT)

Liczba postów: 73
Dołączył: 27-01-2013
Post: #61
RE: Prosta homodyna dla początkujących
(01-09-2013 12:36)SP9FYS napisał(a):  
(01-09-2013 9:13)SP8WJT napisał(a):  .....
....
..VFO..., jego czystosć widmowa, szumy, każdy ceramik jak i kwarc zawsze generuje bardzo silne harmoniczne, a jesli nastawisz odbiornika na 3,7 MHz to druga harm. wychodzi na 7,4 MHz czyli w najwiekszy m zagęszczeniu stacji radiofonicznych...

Bez obrazy Kolego, ale sp-hm to poważne forum, nie wypada pisać tekstów na poziomie hmm... Elektrody (niektórych działów oczywiście). A z tym powyżej nie ma nawet jak dyskutować.


__________________________
73 Ryszard

A co ja takiego obrażliwego napisalem? Wydawało mi się że fora słuza do dyskusji, wymiany poglądów, mogę czegoś nie wiedzieć ,nie rozumieć, chyba wypadało by po prostu wyjaśnić a nie takie teksty z wysylaniem mnie na elektrodę...

Zbudowałem sporo odbiorników homodynowych, nie pisze o teorii tylko mojej praktyce. Z rezonatorami miałem bardzo zle doswiadczenia, uważam że są co najmniej o rząd wielkości mniej stabilne od LC... Kwarce oczywiście mają znacznie mniejsze szumy fazowe, ale czy czystość widmową także? ceramiki czasami lubią także wpadać w oscylacje na pasożytniczych częstotliwościach, dlatego nie uważam ich za dobry zamiennik dla obwodów LC.









(01-09-2013 9:47)SQ4AVS napisał(a):  sq4avs nie widziałem czegoś na tym forum
Niestety nie rozumiem tej odpowiedzi... Ktoś tu przed chwila pisał o poziomie...

(01-09-2013 9:47)SQ4AVS napisał(a):  sq4avs np.74hc4066

Tu się zgodzę,


(01-09-2013 9:47)SQ4AVS napisał(a):  sq4avs Wszystko zależy pewnie od ceramiki i zastosowanych kondensatorów, tak bawiłem się różnymi generatorami i mam kilka rodzajów rezonatorów 3,58MHz od różnych producentów i uważam, że są naprawdę stabilne mogę się podzielić do testów. Mam również częstościomierz który wysyła dane do komputera i mogę sobie ocenić nawet stabilność dobową robiłem to dla ics501 z powielaniem razy 4.

W takim razie mogę tylko pogratulować, jeżeli stabilność dobowa jest dobra to nie ma się co tu czepiać... Obawiam się tylko czy początkujacy krótkofalowiec będzie miał dostęp do tak kosmicznych podzespołów, raczej chyba pójdzie do najbliższego sklepu elektronicznego i kupi rezonator za złotówkę a te mają naprawdę fatalne parametry temperaturowe. Dobrze wykonana cewka ma bardziej powtarzalne parametry.

(01-09-2013 9:47)SQ4AVS napisał(a):  sq4avs ceramik i kwarc ma niższe szumy fazowe niż lc a wynika to po prostu z dobroci rezonatora, co do harmonicznych to duża ich zawartość wynika z niezoptymalizowanego przez Ciebie układu, jednak jak chcesz uzyskać niską zawartość harmonicznych bez zabawy to polecam myk stąd http://sklep.avt.pl/photo/_pdf/avt2976.pdf
rezonator pracuje wtedy jako filtr, proste i bardzo skuteczne. Co do harmonicznych to jak masz np. generator 3,58MHz na cyfrówce i wypełnienie 50% to druga harmoniczna jest bardzo silnie tłumiona -Fourier. 1242 to kopia tba120s też zachodniego.

Zgadzam się, ale ja nie stosowałem układów PLL, cyfrowych generatorów, tylko porównałem rezonatory ceramiczne z LC w układzie Seilera, z dobranymi kondensatorami, na typowym VFO mogą spokojnie uzyskać stabilność 50Hz/h na LC w tym paśmie.

(01-09-2013 9:47)SQ4AVS napisał(a):  sq4avs a niech wtedy wyjdzie Ci jakiś silny sygnał z stacji czy zakłócenie u mnie poziom zakłóceń jest wyższy na dipolu niż 10uV

Oczywiście chodziło mi o stosowanie takiego wzmacniacza przy krótkich antenach, np pętlowych, na dipolu nie trzeba, dynamika UL1242 jest oczywiście taka sobie, ale nie przesadzajmy nie jest też taka zła, to homodyna, robiłem łączności na takim sprzęcie uważam że dla początkującego krótkofalowca jest to dobre rozwiązanie jako pierwszy odbiornik.

Co do AVT kilka razy naciąłem się na Waszych konstrukcjach (kiedyś nawet byłem prenumeratorem), dlatego mam pewne wątpliwości, ale nie będę już wchodził w szczegóły... Rozumiem że uczycie się na błedach...


















[/quote]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 01-09-2013 13:40 przez HF8V.)
01-09-2013 13:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Prosta homodyna dla początkujących - HF8V - 01-09-2013 13:16

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości