Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 2 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Prosta homodyna dla początkujących
SP9MRN Offline
MAc
*****

Liczba postów: 817
Dołączył: 29-08-2009
Post: #4
RE: Prosta homodyna dla początkujących
No to wchodząc w szczegóły:
1. Odbiornik ssb (dsb), nadajnik CW (o tym na końcu)
2. 80m, żadnego przełączania
3. odbiornik bym robił na LC, żeby sobie szeroko słuchać. Po 1 minucie (radio w pudełku, żadnych przeciągów) wszystkie egzemplarze, które miałem w łapach były wystarczająco stabilne (na tyle stabilne, że nie irytowały) - Były strojone warikapami.
W przypadku wersji z nadajnikiem vxo jest do rozważenia (chociaż to wyjdzie w próbach)
4. IP3... No cóż, jest coś za coś... prostota ma cwoją cenę. NE602 moim zdaniem jest skazane na tłumik antenowy, bo w każdym egzemplarzu bez tłumika przeciekały broadcasty z 7MHz a mocniejsze stacje zatykały wszystko. ARW byłoby oczywiście przydatne - ale niekonieczne.
5. filtry - moim marzeniem byłoby opracowanie prostego filtru i wyszkolenie (nawet tu na forum) kilkunastu kolegów, do których każdy może podjechać z gotowymi komponentami, zmierzyć indukcyjność a następnie przyjechać drugi raz i w 3 minuty ustawić trymery. Mamy sporo klubów a mierników LC i NWT czy maxów jest u ludzi coraz więcej.
Można to załatwić jedną czy dwoma wizytami w klubie, łącznie z ustawieniem zakresów przestrajania VFO.
Nie wspominam już o ewentualnej "produkcji" takiego mikrofiltru na 3,5.

Teraz uwagi Karola:
1. synteza. Nie wiem, czy do takiego maleństwa warto inwestować. To z założenia ma być "moje pierwsze radio". Oceniam (z doświadczenia) czas życia takiego radia na maksimum rok. Potem delikwent łapie ciężką chorobę i bierze się za bartka/antka/kacpra/pilgrima albo zbiera pieniądze na kupienie czegoś.
Odbiornik często idzie w inne ręce albo służy do umilania czasu na parkingu.
2. wzmacniacz mocy podobnie - trx jest elementem przewidzianym, ale opcjonalnym. Powrót do koncepcji trxa wziął się stąd, że znalazła się w klubie grupa, która chce się nauczyć CW i chętnie by w ramach jednego miasta mikromocą sobie potitali treningowo.

3. O potencjometrze już pisałem - wg mnie to najdroższa część radia. szukam taniej alternatywy. W swojej krótkofalarskiej zabawie używałem do strojenia prawie wszystkiego. łącznie z przekładnią z licznika gazowego.

Na koniec SSB
Wielokrotnie wracałem do koncepcji fazowego SSB. Takiej najprostszej, bez polifazerów. Nawet miałem takie coś wstępnie zmontowane i parę qso na tym zrobiłem. Było to mnóstwo lat temu. Ostatnio spotkałem jakiegoś ruska na 80m, który pracował na słynnum trxie Polakowa na 160m wykonanym w wersji na 80m.
To ogromnie popularna w UA konstrukcja, ma wiele wątków na cqham.ru.
Byłem zaskoczony wysoką jakością sygnału, pomimo 80w mocy. Może warto by spróbować do tego wrócić. Kiedyś mi się przyśniło pożenienie przesuwników z ne602

Ale na początek bym porozważał CW
MAc
mrn
08-07-2013 15:32
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Prosta homodyna dla początkujących - SP9MRN - 08-07-2013 15:32

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 4 gości