Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 2 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
KiCad - wspomaganie projektowania
SP6FRE Offline
Leszek
****

Liczba postów: 725
Dołączył: 20-09-2009
Post: #35
RE: KiCad - wspomaganie projektowania
Od pewnego czasu próbuję przejść z "ręcznej" wersji projektowania na Kicad i po pierwszych zacięciach uważam, że w podstawowym stopniu opanowałem już program. Nawet nie zależy mi specjalnie na gotowych bibliotekach elementów bo w zasadzie robię je sam. "Routing" ścieżek robię w większości ręcznie ale uważam, że jak na kilkanaście godzin poświęconych programowi wynik jest dobry.
Mam do specjalistów w tym programie kilka pytań. Najważniejszy dla mnie teraz problem to masa a w zasadzie połączenie punktów masy z obszarami wypełnionymi miedzią. Wydawało mi się, że program jest w stanie rozpoznać możliwość połączenia wolnych pól wypełnionych miedzią z masą ale może czegoś nie doczytałem i na razie nie udaje mi się to?. Kolejna sprawa dotycząca masy to jak wykonać przelotkę łącząca masę na obu powierzchniach?. Dla układów w.cz. liczy się dobre połączenie obu płaszczyzn np. przelotką lub elementem przewlekanym ale nie udaje mi się tego zrobić dla obszarów wypełnionych miedzią. Ostatnią moją prośbą jest pomoc w sprawie wyboru wykonawcy druku na pdostawie materiału z Kicad-a. Czy ktoś może mi coś w tej sprawie polecić, najlepiej jako link do strony gdzie byłby również kalkulator wyceny. Wprawdzie znalazłem kilku wykonawców ale do końca nie są dla mnie jednoznaczne kryteria wyceny, różniące się z resztą pomiędzy różnymi firmami. Generalnie cena zależy od powierzchni, do tego liczą się otwory a także chyba ilość przelotek i czas wykonania. Miałbym większe zaufanie kierując materiał do sprawdzonego już wykonawcy.
L.J.
Na jedno z pytań już znalazłem odpowiedź :-)
Aby wypełnić wolne pola z jednoczesnym ich dołączeniem do jakiegoś istniejącego połączenia (zwykle do masy lub do zasilania) należy najpierw użyć funkcji "podświetlenia sieci" (ikona zielonego skrzyżowania linii z kropką z prawej strony na górze belki narzędziowej w mojej wesji programu na linux-a). Podświetlić można chyba w zasadzie dowolną ścieżkę przez kliknięcie w nią (dla masy wystarczy kliknąć na dowolną ścieżkę masy) ale sens ma chyba głównie tylko masa i zasilanie. Podświetlenie wyróżni wszystkie ścieżki połączone z tą klikniętą (w tym przypadku masy). Następnie należy użyć funkcji "dodaj strefy" - nieco poniżej na tej samej belce jako zielonego pola z oczkiem i ścieżką. Strefę dodaje się przez obrysowanie płytki lub jej części. Obrys nie musi być idealnie dokładny, kończy się go dwuklikiem. Ostatnią czynnością jest klinięcie na wybranym obszarze prawym klawiszem i wybór "dodaj strefę". Płytka wypełni się polem miedzi a istniejące wcześniej ścieżki masy znajdą się na tym polu. Jeśli strefa obejmuje całą płytkę to od razu można operację wypełnienia miedzią zastosować do obu stron płytki (należy oczywiście zachować podświetlenie ścieżek masy). Mój błąd poprzednio wynikał z braku zaznaczenia ścieżki, do której miałby być dołączony obszar wypełnienia. Bez tego zaznaczenia wolne obszary wypełniane były izolowanymi obszarami miedzi. Obszary wypełnienia można później edytować i usuwać.
L.J.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 08-01-2012 0:59 przez SP6FRE.)
08-01-2012 0:59
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: KiCad - wspomaganie projektowania - SP6FRE - 08-01-2012 0:59

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości