Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja
SP6FRE Offline
Leszek
****

Liczba postów: 725
Dołączył: 20-09-2009
Post: #149
RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja
Witam!

Diody to BAT43 dobierane jednopunktowo omomierzem. Wydaje się, że zrównoważenie powinno być lepsze dlatego szukam przyczyny. Jak pisałem, zwarcie środka transformatora do masy niweluje nośną do poziomu szumów na oscyloskopie i nie ma śladu nośnej w słuchawkach zewnętrznego odbiornika.
Jestem przy okazji mile zaskoczony formowaniem sygnału cw, co jak powiedziałem odbywa się w pierwszym mieszaczu, wprost na częstotliwości pracy, a więc do mieszacza na wejście FH1 (J22) doprowadzona jest np. częstotliwość 3.5001MHz a kluczowanie odbywa się za pomocą rozrównoważenia napięciem stałym na styku J21 (cw) -> post #120. Na wyjściu J24(J25) mam ładny sygnał cw o wartości kilkudziesięciu mV a w słuchawkach zewnętrznego odbiornika brak śladu nośnej między naciśnięciami klucza a więc symetria takiego mieszacza jest bardzo dobra.
Jak się zmobilizuję jeszcze dziś to wyjmę układ z obudowy i wylutuję oba kondensatory C25 i C38 co powinno trochę wyjaśnić sytuację.

A w sprawie częstotliwości śmiecia na 13.96855 to faktycznie trochę zamotałem ale i dla mnie to trudne do zrozumienia. Dziękuję za sugestię na temat sumy 13.96855MHz + 11.0566MHz = 25,02515MHz - to na razie najlepsza teoria na ten temat jakkolwiek nie wyjaśnia mnożnika 3 jaki obserwuję. Zbieżność częstotliwości wydaje mi się jednak przypadkowa bo jakkolwiek Si5351 faktycznie ma zegar na częstotliwości 25MHz to różnica 25-15.02515 to 25kHz a więc za dużo na błąd pomiaru.
Ale wracając do mojego efektu, powstaje na pewno w detektorze z sygnałem pośredniej 11.0566MHz (nośna) bo, jak pisałem, obie pozostałe heterodyny (pierwsza, zmienna) i druga (stała) mogą być odłączone od płytki co nie ma wpływu na zjawisko.
Niemniej, przestrajanie pierwszej heterodyny (działającej na prawie 60MHz -> 45+14MHz) powoduje powstanie częstotliwości różnicowej w detektorze w taki sposób, że dla częstotliwości odbioru 13.96855 (pierwsza heterodyna ma wtedy 45+13.96855MHz)
ma ona wartość zero a przy odstrajaniu od tej częstotliwości w obie strony o jednostkę (np. 1kHz) częstotliwość różnicowa jest trzykrotnie większa. Tak więc na częstotliwości odbioru 14MHz detektor "odbiera", poza sygnałami idącymi przez cały tor z odbiornika i na pewno pochodzą z pasma 14MHz także sygnał różnicowy 3*(14-13.96855) co daje ok. 90kHz!
Nie mogę powiedzieć za wiele na temat samej częstotliwości BFO (11.0566MHz) bo mam teraz dostęp do oscyloskopu cyfrowego Hantek6022BE o częstotliwości próbkowania 18MS/s więc i tak pracuję poza granicami pomiaru tego miernika. W każdym razie sygnał nie jest stabilny na ekranie ale prawdopodobnie wynika to z niedoskonałości próbkowania tak wysokiej częstotliwości. Dołączony miernik częstotliwości nie wykazuje wahań i pokazuje 11.0566MHz.
Efekt jest mierzalny ale szkody jakie powoduje daje się łatwo usunąć choćby dołączeniem do dalszych stopni wzmacniacza m.cz kondensatora 4.7nF (zaciski J18/J19).

L.J.
10-04-2020 15:07
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja - SP6FRE - 10-04-2020 15:07

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 4 gości