Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja
SP6FRE Offline
Leszek
****

Liczba postów: 725
Dołączył: 20-09-2009
Post: #144
RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja
Witam!

Starsze Atmeg-i mają wewnętrzne źródo odnisienia 2.56V (np. ATMega8). Nowsze (np. ATMega168) mają to napięcie o wartości 1.11V dlatego zapewne, że mogą pracować przy niższych napięciach zasilania.

Sprawdziłem, na Mega168, przy zasilaniu z 5V, że ustawienie napięcia odniesienia na wewnętrzne (1.1V) nie powoduje uszkodzenia przetwornika jeśli napięcie wejściowe jest większe niż 1.1V. Po prostu po przekroczeniu tego napięcia wynik pomiaru to 1024 jednostki (pełen zakres przetwornika) a więc powyżej 1.1V aż do 5V pomiar wskazuje na przekroczenie zakresu pomiarowego. I nie ma to żadnych konsekwencji bo napięcia mnijesze niż 1.1V dalej są mierzone poprawnie oraz ustawienie odniesienia na 5V pokazują pomiary w sposób prawidłowy do 5V.

Podobnie, po obniżeniu napięcia zasilania do ok. 4V (mniej nie mogłem bo przestaje działać wyświetlacz) pomiar napięcia większego niż 4V wykazuje nasycenie wyniku ale układ się nie psuje - przynajmniej dla różnicy 1V między zasilaniem a napięciem pomiarowym.

Przypuszczam więc, że działając w zakresie do 5V wszystkie operacje na wejściach analogowych są bezpieczne niezależnie od ustawienia referencji i użytego zasilania.
Niemniej, decydując się na użycie odpowiedniego zasilania lub poziomu odniesiania dla pomiaru warto zadbać aby na wejściach pomiarowych nie można było przekroczyć 5V a więc filtr RC a nawet dioda zenera 5.1V zapięte na wejściach są w pełni uzasadnione. Sczególnie w prototypach co mój przypadek pokazuje jaskrawo ;-)

L.J.
06-04-2020 11:21
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja - SP6FRE - 06-04-2020 11:21

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości